.
.
.

وزرای خارجه ایران و 1+5 صبح سه شنبه تشکیل جلسه خواهند داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری ها به نقل از منابع دیپلماتیک از برگزاری نشست ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، رسوسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، صبح روز سه شنبه 14 ژوئیه خبر داده اند.

این در حالی است که پایان روز سه شنبه، ضرب الاجل تعیین شده برای دست یابی دو طرف به توافق جامع هسته ای، به پایان رسید.

در حالی که گمانه زنی ها از احتمال برگزاری کنفرانس خبری مشترک توسط محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بامداد سه شنبه حکایت داشت، اما منابع دیپلمایک اعلام کردند که سه شنبه ساعت 10 صبح به وقت وین (9 صبح به وقت گرینویچ) ایران و گروه 1+5 تشکیل جلسه خواهند داد و نیم ساعت پس از آن، نشت خبری ظریف و موگرینی برگزار خواهد شد.

پس از آن خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که ساعت 9 صبح به وقت وین (10 صبح به وقت گرینویچ) ایران و گروه 1+5 تشکیل جلسه خواهند داد.

این خبرها در حالی منتشر شده است که با وجود اعلام همه طرف ها مبنی بر نزدیک بودن به توافق جامع هسته ای، اما این توافق تا کنون قطعی نشده است.

توافق نهایی که قرار است دو طرف به آن دست یابند، در پی آن است تا صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تضمین کند و در مقابل، تحریم های اعمال شده علیه این کشور لغو شود.

در لوزان سوئیس دو طرف به تفاهمنامه ای دست یافتند که چارچوب توافق نامه نهایی را مشخص می کند. برپایه این تفاهمنامه ضرب الاجلی تا 30 ژوئن به منظور دست یابی به توافق جامع در وین را تعیین شد. این ضرب الاجل ابتدا تا یک هفته تمدید شد.

اما در روز 7 ژوئیه پس از آن که طرف ها به نتیجه نهایی نرسیدند، مهلت دست یابی به توافق را تا 10 ژوئیه تمدید کردند. اما جمعه 10 ژوئیه بار دیگر ضرب الاجل سه روز تمدید و قرار شد که مذاکرات تا 13 ژوئیه ادامه یابد.

پیش از این محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته بود که مذاکرات هسته ای کشورش با گروه 1+5 امشب به پایان نخواهد رسید اما فردا شاید.

کاخ سفید آمریکا هم اعلام کرد که برای دست یابی به توافق اتمی با ایران، تهران باید تصمیم‌های دشوار بگیرد و تعهدهای مهم بدهد.

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد: «اگر مذاکرات همچنان مفید باشد، تیم مذاکره کننده آمریکا در وین باقی خواهد ماند.»