.
.
.

اوباما: راه دستیابی ایران به اسلحه اتمی را بستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی در کاخ سفید در واشینگتن گفت که کشورهای غربی روز سه شنبه 14 ژوئیه، به توافقی با ایران بر سر برنامه هسته ای مناقشه برانگیزش دست یافتند.

او خاطرنشان کرد که آمریکا از موضع قدرت و ارزش هایش با ایران بر سر این توافق، مذاکره کرد؛ توافقی که بر پایه آن جهان اطمینان خواهد داشت که تهران به جنگ افزارهای اتمی دست نخواهد یافت.

اوباما ادامه داد که قدرت های غربی موفق شدند راه دست یابی ایران به اسلحه اتمی را ببندد. او تاکید کرد که امکان تولید اورانیوم غنی سازی شده با غلظت بالا توسط ایران که برای تولید بمب اتمی ضروری است، بسته شد. او ابراز عقیده کرد که دست نیافتن به توافق به معنی جنگ های بیشتر در خاورمیانه بود.

در مقابل رئیس جمهوری آمریکا تهدید به استفاده از حق وتو در برابر هر قانونی کرد که مانع از اجرای توافق نامه اتمی شود. او در این سخنان کنگره آمریکا را مورد خطاب قرار داده است که قرار است در توافق هسته ای، بازنگری کند.

اوباما در سخنان خود به شماری از بندهای توافق اشاره کرد از جمله این که ایران باید 98درصد ذخیره اورانیوم غنی سازی شده خود را، به خارج منتقل کرده یا از بین ببرد؛ همچنین باید دو سوم سانترفیوژهای خود را برچیند.

برپایه سخنان رئیس جمهوری آمریکا، تهران تا 15 سال قادر به ساخت نیروگاه جدیدی برای تولید آب سنگین نخواهد بود، همچنین تهران باید سوخت هسته ای را به خارج از کشور منتقل کند.

به گفته اوباما، ایران تحت نظارت مستمر بین المللی برای اطمینان از عمل به تعهداتش قرار خواهد گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که توافق با تهران برپایه «اعتماد» بنا نشده بلکه پایه آن «بازرسی ها» است.

از سویی اوباما تاکید کرد که توافق، به معنی پایان همه اختلاف ها با ایران نیست و علاوه بر آن، غرب به تحریم هایی که مرتبط با حمایت تهران از تروریسم است، ادامه خواهد داد.

به گفته او در صورتی که ایران توافقنامه را نقض کند، همه گزینه ها و در راس آن ها از سرگیری تحریم ها، در دسترس کاخ سفید خواهد بود.

اوباما همچنین در تلاش برای اطمینان بخشی به همپیمانان واشینگتن گفت که توافق «به تمام نگرانی های امنیتی ما و همپیمانانمان» توجه دارد.

برای دومین بار طی 36 ساله گذشته، تلویزیون رسمی ایران، سخنان رئیس جمهوری آمریکا درباره توافقنامه هسته ای را به صورت زنده و مستقیم پخش کرد. دو کشور از سال 1979 روابط دیپلماسی ندارند.