.
.
.

آسوشیتدپرس: احتمالا توافق اتمی ساعاتی دیگر اعلام شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات های نزدیک به مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 در وین اعلام کرده است که احتمال توافق اتمی تا ساعاتی دیگر اعلام خواهد شد.

بنا بر این گزارش، این منابع دیپلماتیک که خواستند نامشان فاش نشود، گفته اند احتما خبر توافق اتمی ساعاتی پس از نیمه شب به وقت وین اعلام خواهد شد.

یکی از دیپلمات ها با بیان این که مقام های ارشد درگیر مذاکرات قصد دارند بامداد سه شنبه محل مذاکرات را ترک کنند، گفت: «لذا اعلام خبر توافق سریعتر صورت خواهد گرفت.»

پیش از این برخی منابع رسانه ای گزارش داده بودند که از برخی خبرنگارهای حاضر در محل مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 خواسته شده نیمه شب خود را برای انتقال به مرکز رسانه‌ای وین در نزدیکی مقر سازمان ملل متحد آماده کنند.

توافق نهایی که قرار است دو طرف به آن دست یابند، در پی آن است تا صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تضمین کند و در مقابل، تحریم های اعمال شده علیه این کشور لغو شود.

در لوزان سوئیس دو طرف به تفاهمنامه ای دست یافتند که چارچوب توافق نامه نهایی را مشخص می کند. برپایه این تفاهمنامه ضرب الاجلی تا 30 ژوئن به منظور دست یابی به توافق جامع در وین را تعیین شد. این ضرب الاجل ابتدا تا یک هفته تمدید شد.

اما در روز 7 ژوئیه پس از آن که طرف ها به نتیجه نهایی نرسیدند، مهلت دست یابی به توافق را تا 10 ژوئیه تمدید کردند. اما جمعه 10 ژوئیه بار دیگر ضرب الاجل سه روز تمدید و قرار شد که مذاکرات تا 13 ژوئیه ادامه یابد.

در پایان روز 13 ژوئیه دو طرف هنوز به توافقی دست نیافته اند و تمدید مذاکرات را نیز اعلام نکرده اند. هنوز مشخص نیست که آیا این ضرب الاجل تمدید خواهد شد یا نه.

پیش از این محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته بود که مذاکرات هسته ای کشورش با گروه 1+5 امشب به پایان نخواهد رسید اما فردا شاید.

کاخ سفید آمریکا هم اعلام کرد که برای دست یابی به توافق اتمی با ایران، تهران باید تصمیم‌های دشوار بگیرد و تعهدهای مهم بدهد.

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد: «اگر مذاکرات همچنان مفید باشد، تیم مذاکره کننده آمریکا در وین باقی خواهد ماند.»