.
.
.

فرانسه می‌گوید صبرش از طولانی شدن مذاکرات اتمی رو به پایان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پاریس شنبه 11 ژوئیه به پایان رسیدن صبر خود را در برابر دست نیافتن به توافق اتمی با ایران ابراز کرد آن هم در حالی که مذاکرات میان تهران و گروه 1+5 بر سر مسائلی که «دشوار» توصیف شده، در وین در جریان است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه پس از دیدار با همتای ایرانی اش محمد جواد ظریف گفت: «همه گزینه ها بر روی میز مذاکرات مطرح استو زمان تصمیم گیری فرا رسیده است.»

در مقابل یکی از مسئولان ایرانی حاضر در مذاکرات که خواسته نامش فاش نشود گفت: «ما هیچ سقف زمانی برای دست یابی به توافق نداریم.»

گفت و گوهای ظریف و فابیوس یک روز پس از تمدید مجدد ضرب الاجل مذاکرات وین برای سه روز دیگر برگزار شد. صبح شنبه محمد جواد ظریف با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در حضور فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تشکیل جلسه داد.

پش از این جلسه کری در حساب کاربری خود در سایت توییتر نوشت:«همچنان مسائل دشواری باقی مانده که نیاز به راه حل دارد.»

علاوه بر کری و ظریف و فابیوس، فرانک والتر شتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان و فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه بریتانیا، شنبه در جلسه های وین شرکت کردند.

وزرای امور خارجه چین و روسیه از چند روز پیش در مذاکرات جاری در وین حضور ندارند. اما کری شنبه با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فرانسه تلفنی گفت و گو کرد تا او را در جریان سیر مذاکرات قرار دهد. نماینده های چین و روسیه در جلسات شامگاه شنبه گروه 1+5 شرکت کردند.

هدف از این تلاش ها، حل و فصل پرونده اتمی ایران است که از 12 سال پیش بر روابط بین المللی تاثیر منفی گذاشته است. آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه 1+5 را تشکیل می دهند.

مذاکره کنندگان در پی یافتن راهی برای تضمین صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران در مقابل لغو تحریم های اعمال شده علیه این کشور هستند.

غربی ها ایران را به تلاش برای دست یابی به جنگ افزارهای اتمی از سال 2003 متهم می کنند؛ مساله ای که تهران آن را رد م کند.

از سال 2006 جامعه جهانی اعمال تحریم ها علیه ایران را آغاز کرده؛ روندی که اقتصاد این کشور را زیر فشار قرار داده است.

دور جدید مذاکرات برای دست یابی به توافق تمی سپتامبر سال 2013 پس از رسیدن حسن روحانی به ریاست جمهوری در ایران آغاز شد.

نوامبر همان سال ایران و گروه 1+5 به توافقی موقت دست یافتند که برپایه آن تهران بخشی از فعالیت های اتمی خود را در مقابل تعلیق بخشی از تحریم ها، به تعلیق در آورد.

پس از چند دور از مذاکرات، مذاکره کنندگان در وین در پی آخرین ویرایش متن چند صد صفحه ای توافقی هستند که مورد بحث قرار دارد. اما این مذاکرات که قرار بود 30 ژوئن به پایان برسد، چند بار تمدید شد.

شامگاه جمعه کری از حل و فصل «برخی مسائل باقی مانده» در جلساتی سخن گفت که در «فضایی سازنده» برگزار شد.

از چندی پیش تهران تاکید می کند که باید همه تحریم ها، به صورت فوری پس از امضای توافق لغو شود. تحریم های تسلیحاتی از جمله تحریم هایی هستند که ایرانی ها خواهان لغو آن هستند.

غربی ها با وجود اقرار به این که هر کشوری برنامه تسلیحات کلاسیک دارد، اما لغو تحریم تسلیحاتی ایران را در این مرحله با توجه به اوضاع منطقه و درگیر بودن ایران در برخی از تنش ها از جمله در عراق و سوریه، سخت می بینند.

اختلافی نیز بر سر چگونگی لغو تحریم ها و همچنین بازرسی از مراکز نظامی ایران و مدت زمان توافق وجود دارد.

روز پنجشنبه تنش لفظی میان مذاکره کنندگان بالا گرفت و هر کدام طرف مقابل را به عدم اتخاذ تصمیم های لازم متهم کرد.

روز شنبه آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران موضعی تندتر گرفت و در سخنانی در حضور دانشجویان در تهران خواستار مقابله با ایالات متحده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم