.
.
.

اختلاف نظر میان آمریکا و ترکیه بر سر نقش کُردها در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسئولان بلندپایه آمریکایی از ترکیه خواستند بر تلاش های خود برای جلوگیری از عبور جهادی ها از مرزهایش به سوریه، بیفزاید. همچنین مشخص شد که این دو کشور عضو پیمان ناتو بر سر نقش جنگجویان کُرد در جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، با یکدیگر اختلاف نظر دارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژنرال جان آلن نماینده ویژه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای تشکیل ائتلافی علیه داعش، سه شنبه و چهارشنبه 7 و 8 ژوئیه با مسئولان ترکیه در خصوص تلاش های مشترک برای جنگ با شبه نظامیان داعش گفت و گو کرد.

ترکیه عضو مردد در ائتلاف بین المللی علیه داعش است و می گوید که باید همزمان برای برکناری بشار اسد از قدرت در سوریه اقدام کرد. ترکیه همچنین از دستاوردهای کُردها در جبهه های نبرد در سوریه و احتمال تاثیر گذاری آن در برانگیختن احساسات کُردهای جدایی طلب در ترکیه نگران است.

آنکارا با نگرانی، واحدهای حمایت از خلق کُرد در سوریه را که از پشتیبانی هوایی ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا برخوردار هستند، زیر نظر دارد.

احمد برات جونگار رئیس کمیسیون امور خارجی در پارلمان ترکیه به خبرگزاری رویترز گفته است: «ترکیه شرط های مشخصی دارد که آن را با ایالات متحده به بحث گذاشته است... همپیمانان ما باید حساسیت هایمان را درک کنند.

او ادامه داد که حمایت از ترکمن های سوریه –که در هفته های اخیر به دلیل جنگ های شمال سوریه آواره شده اند- و جلوگیری از ورود موج جدیدی از آوارگان سوریه به ترکیه، جزو اولویت های آنکارا است.

جونگار ادامه داد که ترکیه واحدهای حمایت از خلق کُرد را تا زمانی که به روابطشان با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) ادامه می دهد، «گروهی تروریست» می داند.

او خاطرنشان کرد که هیئت آمریکایی همچنین بر دولت ترکیه فشار می آورد تا برای جلوگیری از رسیدن جنگجو و امداد به شبه نظامیان داعش، امنیت مرزهای خود را تشدید کند.

پیش از این اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا گفته بود که واشنگتن در تلاش است ترکیه را برای فعال تر شدن در ائتلاف علیه داعش، متقاعد کند.

او ادامه داد: «آن ها عضو پیمان ناتو هستند و منافع بزرگی در ثبات در مناطق جنوبی شان دارند. به نظرم می توانند در مناطق مرزی اقدام های بیشتری انجام دهند.»

ترکیه از سوی برخی کشورهای غربی متهم است که تلاش کافی برای جلوگیری از عبور جنگجویان خارجی به سوریه به منظور پیوستن به گروه داعش، انجام نمی دهد.

ترکیه می گوید که دستگاه های اطلاعاتی در غرب باید مانع از انتشار اندیشه های تندرو میان شهروندان خود شود و جلوی سفرشان را به ترکیه بگیرد.

ترکیه در یک هفته اخیر شمار بیشتری نیرو و مهمات نظامی به مناطق مرزی خود با سوریه فرستاده است. این اقدام با افزایش درگیری ها در شمال سوریه همزمان شده است.