.
.
.

«تنش» در مذاکرات اتمی وین با مطرح شدن «مسائل دشوار»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز سه شنبه 7 ژوئیه، جوی از تنش بر مذاکرات اتمی میان ایران و گروه 1+5 در وین حاکم شد. همزمان سخن از «مسائل بسیار دشوار» پیش آمد که جلوی پیشرفت در مذاکرات را می گیرد؛ مساله ای که باعث شد مدت زمان گفت و گوها بار دیگر تمدید شوند.

شامگاه سه شنبه یک مسئول بلندپایه غربی که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانسه گفت: «مسائل بسیار بسیار دشواری باقی مانده که نیاز به راه حل دارد.»

در همین حال دو طرف پیام هایی سرگشاده از راه رسانه ها به یکدیگر می رسانند که برخی مثبت و برخی دیگر منفی است؛ سیاستی که تاکتیکی در آخرین راند از مذاکرات به شمار می آید.

مذاکراتی که قرار بود سه شنبه به پایان برسد، «چند روز» تمدید شد، اما به نظر می رسد ایران و قدرت های بزرگ، حساب های متفاوتی با یکدیگر دارند.

یک منبع نزدیک به مذاکرات گفته است: «به پایان نزدیک می شویم، تصمیم گرفتیم برای آخرین بار تمدید کنیم... در 48 ساعت آینده یا موفق به رسیدن به توافق می شویم یا نمی شویم.»

این در حالی است که یک مسئول بلندپایه غربی در وین گفت: «مذاکرات نمی تواند تا بی نهایت ادامه داشته باشد.»

عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران به شبکه های ایرانی گفته است که اگر دیگران موعد نهایی داشته باشند، این مشکل ایران نیست «و ما آماده هستیم تا زمانی که ضروری بادشد، در وین باقی بمانیم.»

از سال 2013 این پنجمین باری است که ضرب الاجل تعیین شده برای دست یابی ایران و گروه 1+5 به توافق نهایی تمدید می شود.
طرف ها در تلاشند به توافقی نهایی دست یابند که صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران را تضمین کند تا در مقابل، تحریم های اعمال شده بر تهران کاش یابد.

از اول هفته وزرای امور خارجه گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، در وین حضور دارند. آن ها گاه با یکدیگر و گاه با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تشکیل جلسه می دهند.

اما تا کنون با وجود اظهار نظرهایی از سوی مذاکره کنندگان مبنی بر نزدیک شدن به توافق، خبری از حل و فصل مشکلات باقی مانده وجود ندارد. حتی سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد که «هفت یا هشت» مساله مورد اختلاف، همچنان حل نشده باقی مانده است.

فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه بریتانیا نیز با بیان وجود اختلاف در شماری از مسائل گفت: «به معامله ها و تصمیم گیری های دشوار از سوی دو طرف نیاز داریم.»

از سویی لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه از «روی دادن تنش» در مذاکرات سخن گفت. فدریکا مورگینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز این سخنان فابیوس را تایید کرد و گفت: «گاهی دشواری هایی هم پیش آمد.»

به گفته فابیوس، مسائل مورد اختلاف همان ها هستند که بودند که برجسته ترین آن ها، مدت زمان لازم برای لغو تحریم های ایران و ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای این کشور هستند.

درباره تحریم ها فابیوس گفت که مساله تحریم تسلیحاتی ایران «مشکلی اصلی» است که همچنان باقی مانده است.

عراقچی تاکید کرد که کشورش خواهان لغو تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه تهران است. او گفت که اگر کشورهای گروه 1+5 در پی توافق هستند، باید سیاست خود را تغییر دهند.

آمریکا اما از جمله مخالفان لغو این تحریم ها است. یک مسئول آمریکایی بلندپایه سه شنبه در گفت و گو با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که تحریم های اعمال شده بر برنامه موشک های بالستیکی ایران و فروش تسلیحات کلاسیک به این کشور، در توافق اتمی احتمالی، لغو نخواهد شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد سال 2010 برنامه موشک های بالستیکی ایران را تحریم و همچنین فروش تسلیحات کلاسیک به این کشور را ممنوع کرد.

در این مرحله لغو تحریم های تسلیحاتی ایران با توجه به اوضاع منطقه و دست داشتن این کشور در چند تنش منطقه ای از جمله در سوریه و عراق دشوار است.

یک بند اختلافی دیگر نیز به آزمایش هسته ای ایران در سال 2003 باز می گردد. آژانس بین المللی انرژی اتمی می خواهد از هدف این آزمایش به طور کامل آگاه شود چرا که تهران متهم به انجام آزمایش های اتمی دارای ابعاد نظامی شده است. البته ایران این مساله را رد می کند.

جامعه جهانی خواهان بازدید بازرس ها از نیروگاه های اتمی و برخی پایگاه های نظامی، اطلاع از اسناد آزمایش ها و دیدار با شماری از مسئولان هسته ای ایران هست. مساله ای که تا کنون تهران با آن مخالفت کرده است.