.
.
.

کاخ سفید: مذاکرات اتمی با ایران به توافق نهایی نزدیک می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید آمریکا اعلام کرد که مذاکرات اتمی میان ایران و گروه 1+5 به دست یابی به توافق نزدیک می شود و ارزش ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید آمریکا شامگاه سه شنبه 7 ژوئیه گفت که تمدید مذاکرات، فرصتی برای حل و فصل مسائل مورد اختلاف میان دو طرف به وجود می آورد.

این در حالی است که پیش از این اعلام شده بود مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 که در وین پایتخت اتریش در حال برگزاری است، مهلت نهایی اعلام شده اش را که قرار بود سه شنبه 7 ژوئیه پایان یابد، به پایان رساند اما همه طرف ها با ادامه گفت و گوها تا دستکم دو روز دیگر.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه شنبه به خبرنگاران گفت: «به گفت و گوها در روزهای آینده ادامه می دهیم.»

در همین حال ایالات متحده آمریکا هم اعلام کرده است که اجرای توافق موقتی که در سال 2013 ایران و قدرت های جهانی به آن دست یافتند، تا روز جمعه 10 ژوئیه تمدید شد؛ و این بدان معنی است که ضرب الاجل جدید برای دست یابی به توافق نهایی هسته ای، تا روز جمعه تمدید شده است.

ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است: «برای دادن وقت اضافه به مذاکرات، ما گام های فنی ضروری را بر می داریم. از این رو اجرای توافق گام مشترک سال 2013 را تا 10 ژوئیه تمدید می کنیم.»

از سال 2013 این پنجمین بار است که طرف های مذاکره کننده، ضرب الاجل تعیین شده برای دست یابی به توافق نهایی بر سر برنامه اتمی ایران را تمدید می کنند.

سه شنبه دو بار وزرای امور خارجه گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، با وزیر امور خارجه ایران تشکیل جلسه دادند.

طرف ها در تلاشند به توافقی نهایی دست یابند که صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران را تضمین کند تا در مقابل تحریم های اعمال شده علیه این کشور کاهش یابد.

یک مسئول ایرانی تمدید مذاکرات را تا پس از 9 ژوئیه، بعید ندانست. این روز موعد نهایی است که کنگره آمریکا تعیین کرده تا در صورت ارائه شده توافق هسته ای، ظرف یک ماه نظر خود را درباره آن بدهد. در صورتی که توافق پس از این تاریخ منعقد شود، کنگره آمریکا دو ماه زمان خواهد داشت تا درباره آن تصمیم گیری کند.

با وجود پیشرفت در مذاکرات بر سر چند مساله، اما موانعی در مسیر چگونگی کاهش تحریم های ایران، تحقیق درباره آزمایش های اتمی گذشته ایران و تصمین مسالمت آمیز بودن فعالیت های هسته ای این کشور، همچنان وجود دارد.

یک مسئول آمریکایی بلندپایه اعلام کرد که تحریم های اعمال شده بر برنامه موشک های بالستیکی ایران و فروش تسلیحات کلاسیک به این کشور، در توافق اتمی احتمالی، لغو نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام مسئول که خواسته نامش فاش نشود، سه شنبه 7 زوئیه گفت که مذاکرات میان ایران و گروه 1+5، پیشرفت مورد انتظار را برای دست یابی به توافق نداشته است.