.
.
.

کاخ سفید: احتمال دارد مذاکرات اتمی با ایران تمدید شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید آمریکا از احتمال تمدید مذاکرات اتمی ایران و گروه 1+5 تا پس از ضرب الاجل تعیین شده در روز سه شنبه هفتم ژوئیه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید آمریکا دوشنبه در پاسخ به سوالی درباره گماه زنی ها از تمدید مدت زمان تعیین شده برای مذاکرات اتمی گفت: «در این مرحله هیچ گونه گمانه زنی ارائه نمی دهم. ترجیح می دهم که بگویم این مساله ممکن است.»

از پاییز 2013 و پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در ایران، گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، دور تازه ای از مذاکرات را با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور آغاز کرد؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است.

ایالات متحده و برخی از همپیمانانش این شک را دارند که ایران از برنامه اتمی خود برای دست یابی به اسلحه اتمی استفاده می کند. تهران اما اصرار دارد که برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

پس از توافق موقت نوامبر 2013 در ژنو و توافق اولیه آوریل 2015 در لوزان، دو طرف ضرب الاجلی تا 30 ژوئن به منظور دست یابی به توافق جامع در وین را تعیین کردند. این ضرب الاجل تا یک هفته تمدید شده است و قرار است مذاکرات تا 7 ژوئیه ادامه داشته باشد.