.
.
.

اتحادیه اروپا تعلیق بخشی از تحریم‌های ایران را سه روز تمدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اتحادیه اروپا اعلام کرد که تعلیق بخشی از تحریم های ایران را تا روز شنبه 10 ژوئیه تمدید کرده است. هدف از این اقدام دادن فرصتی برای موفقیت مذاکرات اتمی جاری میان ایران و گروه 1+5 است.

قرار است مذاکرات که در وین پایتخت اتریش در حال برگزاری است، تا روز 10 ژوئیه ادامه یابد. این در حالی است که پیش از این یک بار مذاکرات تا 7 ژوئیه تمدید شده بود.

پیش از این و در روز 30 ژوئن، اتحادیه اروپا به منظور دادن شانس بیشتر به مذاکرات اتمی جاری در وین میان ایران و گروه 1+5، تعلیق بخشی از تحریم های ایران را به مدت هفت روز تمدید کرده بود.

بخشی از تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران ژانویه 2014 به عنوان نشانی از حسن نیت به منظور دست یابی به توافق جامع هسته ای به حال تعلیق در آمده بود.

گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، از 20 ماه گذشته مذاکراتی با ایران را آغاز کرد که بارها موعد نهایی مشخص شده برای آن تمدید شد. در هر بار اتحادیه اروپا تعلیق بخشی از تحریم ها را تمدید کرد.

توافق نهایی که قرار است دو طرف به آن دست یابند، در پی آن است تا صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تضمین کند و در مقابل، تحریم های اعمال شده علیه این کشور لغو شود.

تحریم های تعلیق شده اتحادیه اروپا با بخش های اصلی در اقتصاد ایران مرتبط است همچون فراورده های پتروشیمی، تجارت طلا و معادن ارزشمند و حواله های بانکی.

تعلیق این بخش از تحریم ها پس از تعلیق بخشی از فعالیت های اتمی ایران حاصل شد که برپایه توافقنامه موفقت نوامبر 2013 در ژوئن صورت گرفت.

پس از آن تفاهمنامه ماه آوریل در لوزان سوئیس میان ایران و گروه 1+5، چارچوب توافقنامه جامع و نهایی هسته ای را میان دو طرف مشخص کرد.

در لوزان دو طرف ضرب الاجلی تا 30 ژوئن به منظور دست یابی به توافق جامع در وین را تعیین کردند. این ضرب الاجل تا یک هفته تمدید شده است و قرار است مذاکرات جاری در وین تا 7 ژوئیه ادامه داشته باشد. اما به دلیل به نتیجه نرسیدن گفت و گوها، بار دیگر ضرب الاجل تا 9 ژوئیه تمدید شد.