.
.
.

آمریکا: تحریم‌های موشکی و تسلیحاتی ایران لغو نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مسئول آمریکایی بلندپایه اعلام کرد که تحریم های اعمال شده بر برنامه موشک های بالستیکی ایران و فروش تسلیحات کلاسیک به این کشور، در توافق اتمی احتمالی، لغو نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام مسئول که خواسته نامش فاش نشود، سه شنبه 7 زوئیه گفت که مذاکرات میان ایران و گروه 1+5، پیشرفت مورد انتظار را برای دست یابی به توافق نداشته است.

مذاکرات که قرار بود روز سه شنبه به پایان برسد، تا روز جمعه 10 ژوئیه تمدید شد.

یکی از اختلافات موجود در مذاکرات اتمی میان ایران و گروه 1+5، مساله تحریم های سازمان ملل متحد بر برنامه موشک های بالستیکی ایران و تحریم وسیع تر بر تسلیحات این کشور است که سال 2010 در شورای امنیت تصویب شد.

یک دیپلمات غربی در این باره به خبرگزاری رویترز گفته بود: «ایرانی ها خواهان لغو تحریم های اعمال شده بر برنامه موشک های بالستیکی خود هستند. می گویند هیچ دلیلی برای مرتبط کردن برنامه موشکی به برنامه اتمی وجود ندارد. این دیدگاهی است که سخت بتوان آن را پذیرفت... ما هیچ تمایلی برای لغو تحریم های برنامه موشکی ایران نداریم.»

یک مسئول گفته است: «طرف ایرانی نه تنها اصرار می کند که برنامه موشک های هسته ای در چارچوب تحریم ها باقی بماند، بلکه با تعلیق این تحریم ها نیز مخالفت می کند.»

او ادامه داده است: «اما ایران بر حقوق خود اصرار می کند و می گوید که همه تحریم ها از جمله تحریم های موشک های بالستیکی همزمان با دیگر تحریم های سازمان ملل متحد باید لغو شود.»

یک مسئول بلندپایه ایرانی دیگر نیز به شرط فاش نشدن نامش به خبرنگاران حاضر در وین گفت: «ایران خواهان لغو تحریم های تسلیحاتی نیز هست.»

اما غربی ها خواهان ابقای تحریم های تسلیحاتی هستند. یک مسئول غربی در این باره گفته است: «مساله لغو تحریم های تسلیحاتی اصلا قابل بحث نیست.»

هدف از مذاکرات جاری میان ایران و گروه 1+5 محدود کردن فعالیت های حساس اتمی ایران به مدت 10 سال در مقابل کاهش تحریم های اعمال شده علیه این کشور است.

ایالات متحده و همپیمانانش بیم آن دارند که ایران از برنامه اتمی صلح آمیز خود به عنوان پوششی برای تولید جنگ افزارهای هسته ای استفاده کند. ایران اما بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود اصرار می کند.

از پاییز 2013 و پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در ایران، گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، دور تازه ای از مذاکرات را با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور آغاز کرد؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است.

ایالات متحده و برخی از همپیمانانش این شک را دارند که ایران از برنامه اتمی خود برای دست یابی به اسلحه اتمی استفاده می کند. تهران اما اصرار دارد که برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

پس از توافق موقت نوامبر 2013 در ژنو و توافق اولیه آوریل 2015 در لوزان، دو طرف ضرب الاجلی تا 30 ژوئن به منظور دست یابی به توافق جامع در وین را تعیین کردند. این ضرب الاجل تا یک هفته تمدید شده است و قرار است مذاکرات تا 7 ژوئیه ادامه داشته باشد.