فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کری: در صورت عدم انعطاف ایران آماده ترک مذاکرات هستیم

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  جان کری وزیر امور خارجه آمریکا یکشنبه 5 ژوئیه در کنفرانسی خبری در وین گفت دست یابی به توافق اتمی با ایران در این هفته امکان پذیر است به شرط این که ایران از خود انعطاف نشان داده و«تصمیم های سخت ضروری» را اتخاذ کند.

  او هشدار داد در صورت عدم انعطاف ایران، ایالات متحده آمریکا آماده ترک مذاکرات است.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، کری در ادامه گفت گفت: «وقت آن رسیده تا ببینیم آیا قادر به رسیدن به توافق هستیم یا نه.» او تاکید کرد که «راه مذاکرات همچنان بر روی همه احتمال ها باز است.»

  وزیر امور خارجه آمریکا در آستانه موعد نهایی دست یابی به توافق اتمی با ایران که روز سه شنبه 7 ژوئیه اعلام شده است گفت: «در روزهای اندک آینده به پیشرفتی حقیقی دست یافتیم اما من می خواهم با همه واضح باشم. ما بر سر شماری از مسائل دشوار هنوز به مرحله ای که خواهان آنیم، نرسیدیم.»

  او ادامه داد: «با وجود این که موافقم اکنون بیش از هر زمان دیگری به توافق نزدیک شدیم، اما این مرحله از مذاکرات همچنان برای هر احتمالی باز است.»

  کری گفت: «اگر بتوانیم در دو روز آینده و به سرعت به توافق بر سر گزینه های دشوار برسیم، شاید این هفته به توافق دست یابیم. اما اگر این مساله روی نهد، به توافق نخواهیم رسید. از همین رو تیم های ما در ساعت ها و روزهای آینده، با جدیت فعالیت خواهند کرد و تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست.»

  کری روز یکشنبه بار دیگر با همتای ایرانی خود محمد جواد ظریف دیدار و گفت و گو کرده بود. این دیدار در چاچوب مذاکرات ماراتونی بر سر پرونده اتمی ایران در وین پایتخت اتریش صورت گرفت.

  هشت روز پس از مذاکرات گسترده و پیش از پایان ضرب الاجل تعیین شده در روز سه شنبه، نشانه های مثبتی از احتمال دست یابی به توافق خود را نمایان کرد. ممکن است در نهایت کارشناسان و حقوق دانان به راه حلی نهایی بر سر مسائل مورد اختلاف باقی مانده دست یابند.

  انتظار می رود وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان، بریتانیا و روسیه نیز به وین برسند. وزیر امور خارجه چین در وین حضور دارد.

  پیش از این عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران گفته بود که در مذاکرات وین «موارد اختلافی و پرانتزها» کم شده اما تمام نشده است.

  عراقچی با اشاره بر جدی بودن فضای مذاکرات، گفت: «همه طرف ها (ایران و گروه 5+1) برای مذاکره «عزم جدی» دارند».

  دیپلمات های مطلع گفته اند که مذاکره کنندگان به توافقی اولیه بر سر راه کار تعلیق تحریم های آمریکایی و اروپایی اعمال شده علیه ایران دست یافته اند.

  اما شش قدرت جهانی تا کنون بر سر صدور قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد به منظور لغو تحریم های اعمال شده از سوی این نهاد بین المللی بر ایران و همچنین راه کار از سر گیری تحریم ها در صورت نقض توافقات از سوی تهران، به نتیجه نرسیدند.

  مسئولان می گویند که شماری از برجسته ترین مسائل مورد اختلاف از جمله درباره کاهش تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران، به احتمال زیاد به وزرای امور خارجه واگذار خواهد شد تا هنگام حضور روز یکشنبه شان در پایتخت اتریش، درباره آن گفت و گو کنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران