فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اتحادیه اروپا: به توافق اتمی با ایران بسیار نزدیکیم

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از ظهر یکشنبه 5 ژوئیه در بدو رسیدن به وین محل برگزاری مذاکرات اتمی گروه 1+5 با ایران گفت که دست یابی به توافق اتمی بر سر پرونده اتمی ایران «بسیار نزدیک» است.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، موگرینی در کنفرانسی خبری گفت: «وقت آن رسیده است، ما به توافق بسیار نزدیکیم.»

  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: «فضا بسیار سازنده و مثبت است.»

  او افزود: «می توانم اراده سیاسی ببینم. خواهیم دید که آیا این اراده سیاسی به تصمیم های سیاسی تعبیر خواهد شد یا نه.»

  موگرینی تاکید کرد: «وقت آن رسیده تا ببینیم آیا همه این تلاش ها به ثمر می نشید و به توافق تبدیل می شود یا نه.»

  پیش از آن جان کری وزیر امور خارجه آمریکا پس از دو روز گفت و گوهای پیاپی با محمد جواد ظریف، به خبرنگاران گفته بود وقت رسیدن به نتایج فرا رسیده است. او در عین حال خاطرنشان کرد که روند مذاکرات بر روی تمام احتمال ها باز است و مسائل دشوار حل نشده ای باقی مانده است.

  از پاییز 2013 و پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در ایران، گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، دور تازه ای از مذاکرات را با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور آغاز کرد؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است.

  ایالات متحده و برخی از همپیمانانش این شک را دارند که ایران از برنامه اتمی خود برای دست یابی به اسلحه اتمی استفاده می کند. تهران اما اصرار دارد که برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

  پس از توافق موقت نوامبر 2013 در ژنو و توافق اولیه آوریل 2015 در لوزان، دو طرف ضرب الاجلی تا 30 ژوئن به منظور دست یابی به توافق جامع در وین را تعیین کردند. این ضرب الاجل تا یک هفته تمدید شده است و قرار است مذاکرات تا 7 ژوئیه ادامه داشته باشد.

  وزرای امور خارجه گروه 1+5 قرار است یکشنبه و دوشنبه خود را به وین برسانند تا تلاش های آخر خود را به منظور به نتیجه رسیدن مذاکرات انجام دهند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران