.
.
.

سریعترین «نه» فرانسه به درخواست پناهندگی آسانژ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرانسه روز جمعه 3 ژوئیه، به سرعت درخواست پناهندگی جولیان آسانژ بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آسانژ در نامه ای به فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه که آن را روزنامه «لوموند» منتشر کرد، نوشت: «جانم در خطر است.»

او افزود: «فرانسه تنها کشوری است که می تواند حمایت ضروری را از سرکوب سیاسی که با آن مواجهم، فراهم کند.»

این درخواست آسانژ پس از آن ارائه شده که سایت ویکی لیکس اسنادی از جاسوسی آمریکا که سه رئیس جمهوری فرانسه از جمله اولاند را منتشر کرد.

آسانژ از سه سال پیش در سفارت اکوادور در لندن زندگی می کند. او با این اقدام مانع از تسلیم خود به سوئد شد که او را به خاطر «جرایم جنسی» تحت تعقیب قرار داده است.

آسانژ بیم آن دارد که سوئد او را به ایالات متحده تسلیم کند زیرا ممکن است در این کشور به خاطر انتشار مقادیر بسیار زیادی از اسناد محرمانه آمریکا در سایت ویکی لیکس، محاکمه شود.

در کمتر از یک ساعت از انتشار نامه درخواست پناهندگی آسانژ در سایت روزنامه لوموند، دفتر رئیس جمهوری فرانسه با صدور بیانیه ای، به این درخواست جواب رد داد.

در این بیانیه آمده است: «فرانسه نامه ای از آقای آسانژ دریافت کرد. پس از بررسی عمیق آن اعلام می شود که عوامل قانونی و مادی برای انتقال آقای آسانژ به فرانسه فراهم نیست.»

این بیانیه افزوده است: «وضعیت آقای آسانژ خطری مستقیم برای او تشکیل نمی دهد بلکه حکم بازداشت اروپایی در حق او صادر شده است.»

بنیانگذار ویکی لیکس در نامه خود نوشته است که کوچکترین فرزندش و همچنین مادرش، تابعیت فرانسوی دارند. او افزوده است: «از پنج سال پیش از زمان آغاز فشارهای سیاسی علیهم، آن ها را ندیده ام.»

انشار اسناد محرمانه سیاسی و نظامی آمریکا در پنج سال پیش، خشم واشینگتن را برانگیخته است. منتقدان می گویند که انتشار این اسناد، امنیت ایالات متحده را به خطر انداخته و زندگی بسیاری از افراد را در معرض خطر قرار داده است.

اما مویدان می گویند که انتشار این اطلاعات درباره دولت ها، حق شهروندان است.