.
.
.

اردوغان از احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در ترکیه خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از احتمال برگزاری انتخابات پارلمانی زود هنگام در این کشور در صورت شکست تلاش ها برای تشکیل دولت ائتلافی خبر داد.

این در حالی است که حزب عدالت و توسعه حاکم که اردوغان از رهبران آن است، نتوانست اکثریت مطلق پارلمان را در انتخابات هفتم ژوئن گذشته به دست آورد.

انتظار می رود اردوغان هفته آینده، احمد داوود اغلو رهبر حزب عدالت و توسعه را مامور تشکیل دولت ائتلافی کند. اما هنوز مشخص نیست که اغلو بتواند اکثریت کافی پارلمان را برای تشکیل دولت به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان جمعه 3 ژوئیه در سخنانی در جمع هواداراتش گفت: «ترجیح من این است که دولت ائتلافی پشتیبان شده از اکثریت پارلمانی تشکیل شود.»

او ادامه داد: «اما اگر تشکیل دولت موفق نبود... ملت ما بار دیگر راه حل را ارائه خواهد داد. اگر پارلمان نتوانست راه حل ارائه دهد، ملت ما این کار خواهد کرد. هیچ کس نباید در مراجعه به مردم تردید کند.»

از سویی خبرگزاری رویترز گزارش داده است که یک مسئول در حزب عدالت و توسعه در سخانی خصوصی گفته است که احتمال دارد اردوغان بهترین راه بازگشت حزب عدالت و توسعه به اکثریت مطلق پارلمان را، برگزاری انتخابات زود هنگام ببیند به ویژه این که او می خواهد قانون اساسی اصلاح شود تا به رئیس جمهوری اختیارات بیشتر داده شود.

اما برخی تحلیلگران می گویند که گزینه انتخابات زودهنگام بعید به نظر می رسد به ویژه اینکه نظر سنجی های هفته گذشته نشان داده رای دهندگان حاضر به تغییر رای های خود نیستد.

در حالی که ائتلاف حزب عدالت و توسعه با حزب راستگرای جنبش ملی گرا از نظر ایده ئولوژیکی منطقی به نظر می رسد، اما مسئولانی در حزب حاکم می گویند که مسئولان این حزب، به ائتلاف با حزب چپ گرای میانه ملی جمهوری خواه نمایل دارند.

نهاد زیبکجی وزیر اقتصاد ترکیه روز پنجشنبه گفته بود تشکیل ائتلافی که به اقتصاد ترکیه خدمت می کند، باید در اولویت تشکیل دولت ائتلافی باشد.