فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • 137 هزار پناهنده از دریای مدیترانه عبور کردند

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  براساس گزارش جدید کمیساریای امور پناهندگان سازمان ملل متحد، در نیمه اول سال 2015 بیش از 135 هزار آواره و پناهنده از دریای مدیترانه عبور کرده و وارد اروپا شده اند. کشورهای جنوبی اروپا بار اصلی این موج از پناهندگان را به دوش می کشد.

  برایان هانسفورد، سخنگوی کمیساریای امور پناهندگان روز چهارشنبه 1 ژوئن به خبرگزاری رویترز گفت: "مردمان بیچاره دست به هرکاری می زنند... و متاسفانه شمار آنها هر روز بیشتر می شود."

  بر اساس این گزارش شمار پناهندگان در 6 ماه اول سال 2015 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 80 درصد افزایش یافته است.

  رهبران کشورهای اروپایی در باره روش حل بحران فزاینده پناهندگان اتفاق نظر ندارند. این موج پناهندگان که با قایقهای ناامن از دریای مدیترانه می گذرند بیشترین فشار را به کشورهای جنوبی اروپا وارد کرده است.

  کشور یونان، در حالیکه خود با بحران مالی و عدم توانایی پرداخت بدهی هایش روبروست، بیشترین بار فشار پناهندگان را به دوش می کشد. از ابتدای ماه ژوئن شمار پناهندگان به 1000 نفر در روز رسیده، در حالیکه چند هفته پیش از آن 200 نفر در روز بود. این پناهندگان پس از ورود به یونان راهی کشورهای بالکان می شوند.

  ماته او رنزی، نخست وزیر ایتالیا، دیگر رهبران اروپا را بخاطر عدم پذیرش 40 هزار پناهجویی که وارد دو کشور ایتالیا و یونان شده اند به باد انتقاد گرفت.

  هانسفورد می گوید: "با افزایش شمار پناهندگان، امکانات پذیرش آنها بشدت کاهش یافته است. این یک مشکل منطقه ای است و نیاز به یک رویکرد و همبستگی منطقه دارد."

  کشور سوریه که از سال 2011 درگیر جنگ داخلی است، با 44 هزار پناهجو، بیشترین شمار پناهندگان را در خاک اروپا دارد و ارتیره و افغانستان، کشورهای مبدا دوم و سوم هستند.

  کشورهای اروپایی با افزایش بودجه عملیات نجات پناهجویان از دریا، شمار مرگ و میر در دریا را از ماه مه گذشته کاهش داده اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران