فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترکیه نیروهای نظامی تازه‌ای به سمت مرزهای سوریه روانه کرد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  یک روز پس از انتشار خبرهایی از دخالت نظامی قریب الوقوع ترکیه در سوریه به منظور ایجاد مناطق امن در عمق این کشور، آنکارا نیروهای نظامی تازه ای به سمت مرزهای خود با سوریه گسیل داشت.

  در همین حال ابراهیم قالین از معاونان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت اقدام های صورت گرفته در مناطق مرزی در پی حمایت از مرزهای ترکیه است.

  از سویی کمال کلیج دار اوغلو رهبر حزب اپوزیسیون ملت جمهوری خواه ترکیه هشدار داد که هرگونه دخالت نظامی در سوریه، برای ترکیه مصیبت بار خواهد بود.

  با هر پیروزی کُردها علیه گروه داعش در شمال سوریه، نگرانی ترکیه افزایش می یابد.

  کُردها شهر عین العرب (کوبانی) را از شبه نظامیان داعش باز پس گرفتند. همچنین این گروه را از شهر مرزی تل ابیض بیرون راندند. مساله ای که باعث شد ترکیه از پیشروی های کُردها در مرزهای جنوبیش و افزایش خطر برپایی کشور مستقل کُرد در آن مناطق، نگران شود؛ مساله ای که ممکن کُردهای ترکیه را شمار آن ها به 14 میلیون می رسد، به برداشتن گامی مشابه تشویق کند.

  شورای امنیت ملی ترکیه به ریاست رجب طیب اردوعان، در این باره تشکیل جلسه داد و در بیانیه ای،نگرانی خود را از «خطر تروریسم پیش رو از آن سوی مرزها» ابراز کرد. در این بیانیه همچنین از «تغییرات سکانی در منطقه» ابراز ناخرسندی شده است. اردوغان گفت که ترکیه به هیچ وجه اجازه برپایی کشوری کُرد را در مرزهای جنوبی اش نخواهد داد.

  از سویی احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه تاکید کرد که کشورش آماده اتخاذ تمام اقدام های لازم برای مقابله با تهدیدهای منیتی در طول مرزها است.

  این سخنان را ابراهیم قالین معاون رئیس جمهوری ترکیه تلاش کرد تلطیف کند. او گفت هدف از اقدام ها در مرز با سوریه، تامین امنیت مرزهای ترکیه است.

  این در حالی است که تدابیر امنیتی ارتش ترکیه در مناطق مرزی خود با سوریه افزایش یافته و خودروهای زرهی خود را در مناطق مرزی در دو ایالت غازی عنتب و کیلیس مستقر کرد. نیروهای وابسته به لشکر پنجم زرهی نیز گشت هایی در برخی مناطق نزدیک به گذرگاه مرزی «قره کامش» آغاز کردند.

  این تحرکات واکنش کُردهای ترکیه را در پی داشت. یکی از رهبران برجسته حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) گفت که این حزب به هرگونه دخالت ارتش ترکیه در داخل سوریه، پاسخ خواهد داد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران