فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اروپا تعلیق بخشی از تحریم‌های ایران را یک هفته تمدید کرد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  اتحادیه اروپا به منظور دادن شانس بیشتر به مذاکرات اتمی جاری در وین میان ایران و گروه 1+5، تعلیق بخشی از تحریم های ایران را به مدت هفت روز تمدید کرد.

  بخشی از تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران ژانویه 2014 به عنوان نشانی از حسن نیت به منظور دست یابی به توافق جامع هسته ای به حال تعلیق در آمده بود.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، 28 کشور اتحادیه اروپا سه شنبه 30 ژوئن در بیانیه ای اعلام کردند که تعلیق بخشی از تحریم ها را تا 7 ژوئیه ادامه خواهند داد «تا فرصتی بیشتر به مذاکرات به منظور دست یابی به توافق اتمی بدهند.»

  گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، از 20 ماه گذشته مذاکراتی با ایران را آغاز کرد که بارها موعد نهایی مشخص شده برای آن تمدید شد. در هر بار اتحادیه اروپا تعلیق بخشی از تحریم ها را تمدید کرد.

  توافق نهایی که قرار است دو طرف به آن دست یابند، در پی آن است تا صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تضمین کند و در مقابل، تحریم های اعمال شده علیه این کشور لغو شود.

  تحریم های تعلیق شده اتحادیه اروپا با بخش های اصلی در اقتصاد ایران مرتبط است همچون فراورده های پتروشیمی، تجارت طلا و معادن ارزشمند و حواله های بانکی.

  تعلیق این بخش از تحریم ها پس از تعلیق بخشی از فعالیت های اتمی ایران حاصل شد که برپایه توافقنامه موفقت نوامبر 2013 در ژوئن صورت گرفت.

  پس از آن تفاهمنامه ماه آوریل در لوزان سوئیس میان ایران و گروه 1+5، چارچوب توافقنامه جامع و نهایی هسته ای را میان دو طرف مشخص کرد.

  در لوزان دو طرف ضرب الاجلی تا 30 ژوئن به منظور دست یابی به توافق جامع در وین را تعیین کردند. این ضرب الاجل تا یک هفته تمدید شده است و قرار است مذاکرات جاری در وین تا 7 ژوئیه ادامه داشته باشد.

  تبلیغات