فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا: کری و ظریف جلسه‌ای مثبت در وین برگزار کردند

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  وزارت امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که جان کری وزیر امور خارجه این کشور سه شنبه 30 ژوئن، جلسه ای «مثبت» با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران برگزار کرد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانه ای اعلام کرد که دو وزیر امور خارجه، مذاکرات

  مفصل مستقیمی در راستای مذاکرات اتمی میان ایران و گروه 1+5 داشتند «و به من خبر داده شد که این جلسه مثبت بود.»

  مذاکرات اتمی که میان ایران و گروه 1+5 در وین پایتخت اتریش در حال برگزاری است.

  خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گزارش داده است ظریف و کری یک ساعت و نیم مذاکره کردند و پس از آن علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری این کشور و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا هم به انها اضافه شدند.

  عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران و وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریکا، رابرت مالی و هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دیگر مذاکره کنندگانی هستند که به این جمع را پیوستند.

  این دومین دیدار کری و ظریف طی چند روز گذشته است. وزیر امور خارجه ایران یکشنبه شب به تهران بازگشت و پس از روز حضوردر ایران، صبح سه شنبه به وین بازگشت و دقایقی بعد از آن، مذاکره با جان کری همتای امریکایی خود وارد مذاکره شد.

  از پاییز 2013 و پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در ایران، گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، دور تازه ای از مذاکرات را با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور آغاز کرد؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است.

  ایالات متحده و برخی از همپیمانانش این شک را دارند که ایران از برنامه اتمی خود برای دست یابی به اسلحه اتمی استفاده می کند. تهران اما اصرار دارد که برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

  پس از توافق موقت نوامبر 2013 در ژنو و توافق اولیه آوریل 2015 در لوزان، دو طرف ضرب الاجلی تا 30 ژوئن به منظور دست یابی به توافق جامع در وین را تعیین کردند. این ضرب الاجل تا یک هفته تمدید شده است و قرار است مذاکرات تا 7 ژوئیه ادامه داشته باشد.

  در صورت دست یابی دو طرف به توافق، ایران بخشی از فعالیت های اتمی خود را به حال تعلیق در خواهد آورد تا بدین ترتیب تحریم های اعمال شده علیه این کشور به خاطر برنامه اتمی‌اش، لغو شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران