رهبران اروپا: مردم یونان در رفراندم رای "آری" بدهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رهبران اتحادیه اروپا روز دوشنبه 29 ژوئن از مردم یونان خواستند تا در همه پرسی (رفرندام) هفته آینده در باره کمکهای مالی بین المللی رای "آری" بدهند. آنها هشدار دادند که خطر جداشدن آنها از اتحادیه پولی اروپا جدی است.

تصمیم یونان برای مراجعه به آراء عمومی برای قبول مقرراتی که طلبکاران این کشور برای ادامه کمکهای مالی خود خواستار برقرار آن هستند، یونان را در وضعیت نامعلومی قرار داده است.

بنظر می رسد که یونان روز سه شنبه آینده قادر به پرداخت قسط 1.5 میلیارد یورویی بدهی خود به صندوق بین المللی پول نباشد، و به این ترتیب برای اولین بار کمکهای بین المللی به این کشور قطع می شود.

دولت یونان روز دوشنبه و در ابتدای هفته کاری این کشور از مردم این کشور خواست تا پولهای خود را از بانکها بیرون نکشند. بسیاری از بانکها روز دوشنبه در یونان بسته بودند، و خودپردازهای بسیاری از بانکها کار نمی کردند.

در روزهای اخیر مردم یونان مقادیر زیادی از سپرده های خود را از بانکهای این کشور بیرون کشیده اند. به همین دلیل دولت یونان تا روز برگزاری رفراندم اقدام به بستن سیستم بانکی کرده تا به این وسیله از خروج پول از کشور جلوگیری کند.

ژان کلود یونکر، رئیس اتحادیه اروپا، در یک سخنرانی برای متقاعد کردن مردم یونان به مفید بودن کاهش بودجه این کشور گفت: "هیچکس از ترس مرگ خودکشی نمی کند."

یونکر به مردم یونان گفت: "صرفنظر از هرآنچه که در برگه همه پرسی نوشته، شما رای آری بدهید، زیرا رای نه شما رای نه به اتحادیه اروپاست."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید