اردوغان: ترکیه هرگز اجازه برپایی کشور کُرد را نخواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رسانه های محلی از رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نقل کرده اند که روز جمعه 26 ژوئن گفته است این کشور اجازه برپایی کشور کُرد را در مناطق جنوبی شرقی اش نخواهد داد؛ منطقه ای که بخش هایی از شمال سوریه را در بر می گیرد.

به احتمال زیاد این سخنان خشم کُردها را به ویژه پس از کند شدن روند صلح با ترکیه برانگیزد.

ترکیه با دیده شک و نگرانی به پیروزی های نظامی جنگجویان کُرد در شمال سوریه در مقابل شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش می نگرد. آنکارا نگران است که این پیشروی به برپایی کشور مستقل کُرد بینجامد. چنین تحولی می تواند اقلیت کُرد ساکن جنوب ترکیه را که شمار آن ها به 14 میلیون تن می رسد، برای قدم برداشتن در مسیر استقلال، تشویق کند.

رسانه های محلی به نقل از اردوغان گزارش داده اند که در یک ضیافت افطاری گفته است: «اجازه تاسیس کشوری در شمال سوریه و جنوب کشورمان را نمی دهیم. به مبارزه خود در این مسیر به رغم هر هزینه ای که در بر داشته باشد، ادامه خواهیم داد.»

او ادامه داده است: «می خواهند روند تغییر ترکیب سکانی منطقه را تکمیل کنند. از این مساله چشم پوشی نمی کنیم.»

پیش از این مسئولانی در ترکیه، کُردهای سوریه را متهم کرده بودند که عرب ها را از مناطق تحت کنترل خود بیرون می رانند. کُردها هرگونه «پاکسازی نژادی» را در مناطق تحت کنترل خود، رد می کنند.

سرنوشت اقلیت کُرد یکی از مسائل حساس در سیاست ترکیه است. اردوغان در سال 2012 مذاکرات صلحی با حزب دموکرات کردستان ترکیه را به منطور پایان شورش 30 ساله اقلیت کُرد آغاز کرد؛ شورشی که بییش از 40 هزار کشته برجای گذاشته است.

اما این مذاکرات صلح متوقف شده است. کُردها اردوغان را به تغییر موضع متهم می کنند.

انتفادها از اردوغان با موفقیت حزب کُرد ملل دموکرات در انتخابات پارلمانی ترکیه همزمان شد. این حزب برای نخستین بار توانست از سد 10 درصد از رای مردم عبور کرده و نسبت کافی برای ورود به پارلمان را کسب کند.

موفقیت حزب ملل دموکرات، حزب عدالت و توسعه حاکم را که اردوغان از رهبران آن است، از دستیابی به اکثریت مطلق پارلمان محروم کرد. این در حالی است که این حزب بیش از 10 سال اکثریت مطلق پارلمان ترکیه را در دست داشت. هم اکنون حزب عدالت و توسعه در پی ائتلاف با حزبی کوچکتر به منظور تشکیل دولت است.

روز شنبه جنگجویان کُرد در شهر عین العرب (کوبانی) اعلام کردند که موفق شدند حمله جدید شبه نظامیان داعش را خنثی کرده و آن ها را از شهر بیرون برانند. در درگیری های دو روزه شهر عین العرب (کوبانی) که در نزدیک مرز سوریه قرار دارد، حدود 200 نفر کشته شدند که 60 تن آن ها از شبه نظامیان داعش بودند.

واحدهای حمایت از خلق کُرد دولت ترکیه را متهم می کنند که راه ورود شبه نظامیان داعش را به عین العرب (کوبانی) هموار ساختند.

رجب طیب اردوغان به شدت این اتهام را رد کرد و کُردها را به تلاش برای انتشار اخبار کذب به منظور لکه دار کردن سیاست های ترکیه متهم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید