حمله به یک کارخانه گاز در فرانسه و پیدا شدن یک سر بریده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حمله تروریستی صبح جمعه 26 ژوئن به یک کارخانه تولید گاز صنعتی در نزدیکی شهر لیون فرانسه، یک نفر با بریده سرش کشته شد و شماری دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع نزدیک به تحقیقات، یاسین الصالحی فرد مظنون در حادثه، در حالی که پرچم گروه دولت اسلامی موسون به داعش را در دست داشت، با ورود به کارخانه تولید گاز در منطقه «سان کانتان ولاوییه»، شماری از کپسول های گاز را منفجر کرد.

همچنین نیروهای پلیس یک سر بریده یافتند که بر روی آن به زبان عربی نوشته شده بود و بر نرده هایی در نزدیکی کارخانه آویزان شده بود. مشخص شد سر بریده شده متعلق به مدیر همان کارخانه است و یاسین الصالحی فرد مظنون در حمله در آن کار می کرد. این مظنون بازداشت شده است.

یک منبع نزدیک به تحقیقات به خبرگزاری فرانسه گفت: «بنا بر اطلاعات اولیه، خودرویی حامل یک یا چند نفر وارد کارخانه شد و پس از آن انفجار روی داد.» او ادامه داد: «جنازه ای سر بریده در نزدیکی کارخانه پیدا شد. اما هنوز نمی دانیم آیا جنازه به این منطقه انتقال داده شده است یا همانجا کشته شده است. همچنین پرچمی حامل نوشته هایی به زبان عربی پیدا شد.»

پس از حمله نیروهای پلیس فردی را که مظنون به دست داشتن در حمله است، بازداشت کرد. برنار کازنوف وزیر کشور فرانسه اعلام کرد که فرد بازداشت شده یاسین الصالحی نام دارد، او 35 سال سن دارد و از منطقه ای است که در آن انفجار روی داده است. او ادامه داد که نیروهای اطلاعاتی او را در سال های 2006 تا 2008 تحت نظر داشتند، او با «جریان های تندرو» مرتبط بود اما پرونده قضایی ندارد.

کارخانه ای که انفجار در آن روی داد، در زمینی به مساحت 1000 هکتار ساخته شده است. این کارخانه در سال 1940 تاسیس شده بود و یکی از شرکت های جهانی با کارکنانی از بیش از 50 کشور به شمار می رود. 200 کارمند و متخصص در تولید گاز صنعتی، مواد شیمیایی، ابزار آلات و خدمات در این کارخانه کار می کنند. این کارخانه بزرگترین وارد کننده «هیدروژن و هلیوم» و مواد مشابه در جهان به شمار می آید که در آن پالایشگاه هیدروژن قرار دارد و ذغال صنعتی، گاز مایع و رنگ تولید می شود.

کارخانه شاهد حمله
کارخانه شاهد حمله

در نخستین واکنش ها، فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، بعد از ظهر جمعه، نشست سران اتحادیه اروپا را ترک کرد و به کشورش باز گشت. در همین حال دولت فرانسه تصمیم به تشدید اقدام های امنیتی در مناطق حساس در منطقه لیون گرفت.

اولاند تاکید کرد که انفجار «تروریستی» به شمار می آید. او افزود که «هویت عامل حمله» شناسایی شده است و احتمال دارد یک عامل دیگر نیز در حمله شرکت کرده باشد.

از سویی مانوئل والس نخست وزیر فرانسه فرمان «بسیج فوری نیروهای امنیتی» و افزایش «تدابیر امنیتی» را در «مناطق حساس» در منطقه لیون صادر کرد.

تحقیقات به قضات متخصص در دادستانی مبارزه با تروریسم در پاریس سپرده شد.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید