توافق اوباما و پوتین بر جلوگیری از دستیابی ایران به اسلحه اتمی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پنجشنبه 25 ژوئن تلفنی با باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده تماس گرفت و با او درباره مذاکرات اتمی با ایران، اوضاع خطرناک در سوریه و ضرورت مقابله با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش گفت و گو کرد.

این نخستین تماس میان پوتین و اوباما از فوریه گذشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه کاخ سفید آمده است که پوتین و اوباما «بر اهمیت موضع یکسان گروه 1+5 در مذاکرات جاری با ایران به منظور جلوگیری از دست یابی این کشور به اسلحه اتمی تاکید کردند.»

از پاییز 2013 و پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در ایران، گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، دور تازه ای از مذاکرات را با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور آغاز کرد؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است.

ایالات متحده و برخی از همپیمانانش این شک را دارند که ایران از برنامه اتمی خود برای دست یابی به اسلحه اتمی استفاده می کند. تهران اما اصرار دارد که برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

پس از توافق موقت نوامبر 2013 و توافق اولیه آوریل 2015، اکنون دو طرف تا 30 ژوئن جاری فرصت دارند به توافق جامع و نهایی دست یابند.

در صورت دست یابی دو طرف به توافق، ایران بخشی از فعالیت های اتمی خود را به حال تعلیق در خواهد آورد تا بدین ترتیب تحریم های اعمال شده علیه این کشور به خاطر برنامه اتمی‌اش، لغو شود.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که اوباما به پوتین گفت که روسیه باید بندهای توافق آتش بس با اوکراین را اجرا کند که «برچیدن تمام پایگاه ها و جنگ افزارهای روسیه از خاک اوکراین» از جمله آن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید