آمریکا نقض «خطرناک» حقوق بشر و آزادی‌ در ایران را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه 25 نوامبر، برخی از محدودیت های «خطرناکی» که ایران برای آزادهای اصلی از جمله آزادی بیان و دین اعمال می کند را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر در جریان تاکید کرده است: «ایران به شکلی خطرناک، آزادی های فردی را محدود می کند همچون آزادی های تجمع، بیان، دین و رسانه.»

این گزارش در حالی صادر شده است که واشینگتن و تهران در آستانه آخرین مرحله از مذاکرات تاریخی خود درباره برنامه اتمی جنجال برانگیز ایران هستند.

واشینگتن همچنین از جمهوری اسلامی ایران به خاطر این که «تعداد اعدام شهروندانش در مرتبه دوم جهانی قرار دارد» انتقاد کرده است.
گزارش وزارت امور خارجه آمریکا به «محدودیت های اعمال شده بر شهروندان ایرانی در تغییر مسالمت آمیز دولت از راه انتخابات آزاد و سالم» اشاره کرده است.

آمریکا همچنین «فشارهای بدنی بر زندانیان و شکنجه آن ها و همچنین بازداشت های فله ای و غیر قانونی» را محکوم کرده است.

از سال 1980 واشینگتن و تهران روابط دیپلماتیک ندارند. چهار آمریکایی نیز در زندان های ایران هستند و سرنوشتشان در حاشیه مذاکرات اتمی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

اما تام مالینوسکی معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور حقوق بشر می گوید که در مذاکرات اتمی «پرونده حقوق بشر ایران مورد بررسی قرار نمی گیرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید