کری: اگر ایران اختلافات را حل نکند توافق اتمی وجود نخواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هشدار داد در صورتی که ایران مسائل مورد اختلاف باقی مانده در مذاکرات با گروه 1+5 را حل و فصل نکند، توافقی اتمی شکل نخواهد گرفت.

این سخنان تنها چند روز پیش از پایان ضرب الاجل برای دست یابی به توافق نهایی اتمی میان ایران و گروه 1+5 ایراد می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کری که چهارشنبه 14 ژوئن در کنفرانسی خبری سخن می گفت، اظهار داشت: «احتمال دارد ایرانی ها تمام توافق هایی که در لوزان به آن ها دست یافته شد، پایبند نباشند.»

اشاره وزیر امور خارجه آمریکا به تفاهم نامه ای که 2 آوریل میان ایران و گروه 1+5 منعقد شد که چارچوب توافق اتمی نهایی را مشخص می کند.

قرار است جان کری جمعه برای مشارکت در مذاکرات اتمی با ایران به وین برود. جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای مختصر در این باره گفت: «کری به منظور مشارکت در مذاکرات جاری میان ایران و گروه 1+5 به پایتخت اتریش خواهد رفت.»

از پاییز 2013 گروه 1+5 در حال انجام مذاکراتی با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور هستند؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است. غرب ایران را به تلاش برای دست یابی به جنگ افزارهای هسته ای می کند؛ اما ایران این مساله را رد کرده و بر مسالمت آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید می کند.

پس از توافق موقت نوامبر 2013 و توافق اولیه آوریل 2015، اکنون دو طرف تا 30 ژوئن جاری فرصت دارند به توافق جامع و نهایی دست یابند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران سه شنبه در اظهاراتی گفته بود که پس از امضای توافقنامه هسته ای باید تمام تحریم ها علیه ایران یکجا برداشته شوند. او همچنین بار دیگر بازرسی از مراکز نظامی و امنیتی را «خط قرمز» اعلام کرده بود. رهبر ایران تعلیق دراز مدت فعالیت های حساس اتمی کشورش را نیز بعید دانست.

پس از این سخنان لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه چهارشنبه گفت از سخنان اخیر برخی از رهبران ایرانی به نظر می رسد که اشتیاقی برای توافق اتمی ندارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید