نگرانی فرانسه بر روند مذاکرات اتمی پس از سخنان خامنه‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه چهارشنبه 24 ژوئن گفت از سخنان اخیر برخی از رهبران ایرانی به نظر می رسد که اشتیاقی برای توافق اتمی ندارند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران سه شنبه در اظهاراتی گفته بود که پس از امضای توافقنامه هسته ای باید تمام تحریم ها علیه ایران یکجا برداشته شوند. او همچنین بار دیگر بازرسی از مراکز نظامی و امنیتی را «خط قرمز» اعلام کرده بود. رهبر ایران تعلیق دراز مدت فعالیت های حساس اتمی کشورش را نیز بعید دانست.

گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان از ایران می خواهند که فعالیت های اتمی حساس خود را دستکم به مدت 10 سال به شکلی قابل تحقیق، به حال تعلیق در آورد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فابیوس در پاریس که در کنفرانس خبری مشترکی با عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی سخن می گفت، اظهار داشت: «فرانسه می خواهد توافقی به دست آید اما می خواهد این توافق مستحکم باشد.. توافقی که خوب باشد نه بد.»

او ادامه داد: «برخی از سخنان مطرح شده به نظر نمی آید در این مسیر باشد. فرانسه بار دیگر تاکید می کند که توافق می خواهد اما در عین حال بر استحکام موضعش تاکید می کند.»

فابیوس به آن چه «عوامل اصلی توافق» توصیف کرد اشاره و گفت که باید توان ایران در غنی سازی اورانیوم و انجام تحقیقات محدود شود و نظامی مستحکم برای تحقیق و بازرسی وجود داشته باشد. او ادامه داد که این تحقیقات باید شامل پایگاه های نظامی ایران باشد و در صورت پایبند نبودن این کشور به تعهداتش، تحریم ها فورا از سر گرفته شود.

از پاییز 2013 گروه 1+5 در حال انجام مذاکراتی با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور هستند؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است.

پس از توافق موقت نوامبر 2013 و توافق اولیه آوریل 2015، اکنون دو طرف تا 30 ژوئن جاری فرصت دارند به توافق جامع و نهایی دست یابند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید