امتیاز یونان به طلبکاران خارجی با واکنش شدید داخلی روبرو شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نمایندگان مجلس یونان روز سه شنبه 23 ژوئن، بشدت نسبت به امتیازهایی که دولت این کشور به طلبکاران خارجی برای حل بحران مالی این کشور داده اعتراض کردند. این اعتراض ممکن است توافق سریع برای حل بحران یونان را با مشکل روبرو کند.

رهبران اروپا روز دوشنبه واکنش مثبتی به بودجه جدید یونان نشان دادند، و آنرا پایه ای برای شکستن بن بست کمکهای مالی به یونان و نجات این کشور از ورشکستگی و خروج از اتحادیه اروپا دانستند.

بازارهای بورس هم از این بودجه استقبال کردند، و سهام اروپا صعود کردند و به بالاترین حد خود در ظرف سه هفته گذشته رسیدند.

اما الکسی سیپیراس، نخست وزیر چپگرای یونان که با وعده کنار گذاشتن سیاستهای سختگیرانه اقتصادی به روی کار آمده، در راضی کردن همپیمانان خود در حزب چپگرای "سیریزا" از یکسو و طلبکاران بین المللی از سوی دیگر با مشکل روبروست.

الکسی میتروپولوس، جانشین رئیس مجلس و عضو حزب "سیریزا" به خبرگزاری رویترز گفت: "برای ما تصویب این بودجه کار سختی است. نخست وزیر اول باید در باره علت شکست مذاکرات به مردم توضیح دهد. مقررات جدید با اصول چپگرا همخوانی ندارد. "

اگر مجلس یونان از تصویب بودجه جدید، که مالیاتهای را افزایش می دهد، از هزینه های تامین اجتماعی می کاهد و بازنشستگی زودهنگام را لغو می کند، خودداری کند، آنگاه دولت یونان یا باید انتخابات زودهنگام برگزار کند و یا این موضوع را به همه پرسی بگذارد. اما این دو گزینه هردو وقتگیر خواهند بود.

کشور یونان بسرعت نیاز به وام دارد تا جلوی برگشت بدهی 1.6 میلیارد دلاری این کشور در هفته آینده را بگیرد. در همین حال بانکهای این کشور هم با مشکل هجوم مردم برای بیرون کشیدن سپرده های خود روبرو هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید