فرانسه: مشخص نیست بتوان با ایران به توافق اتمی دست یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه یکشنبه 21 ژوئن گفت که هنوز مشخص نیست تا پایان ضرب الاجل تعیین شده در روز 30 ژوئن، بتوان به توافق اتمی با ایران دست یافت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فابیوس گفت که روز دوشنبه با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار خواهد کرد تا موضع ایران را پیش از دور آخر مذاکرات اتمی، ارزیابی کند.

قرار است آخرین دور از مذاکرات اتمی میان ایران و گروه 1+5 این هفته آغاز شود.

فابیوس که پس از دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کنفرانسی خبری در بیت المقدس سخن می گفت، ادامه داد: «در این مرحله باید نهایت قاطعیت را داشته باشیم زیرا مسائل همچنان مبهم است.»

قرار است دوشنبه در حاشیه نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ، ظریف با وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی طرف مذاکره با ایران دیدار و گفت و گو کند.

یک منبع در اتحادیه اروپا گفته است که ظریف در لوکزامبورگ با فدریگا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز دیدار و گفت و گو خواهد کرد. این منبع افزود که دیدارهای ظریف «نشستی سیاسی در چارچوب مذاکرات اتمی جاری است.»

از پاییز 2013 گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، در حال انجام مذاکراتی با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور هستند؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است.

پس از توافق موقت نوامبر 2013 و توافق اولیه آوریل 2015، اکنون دو طرف تا 30 ژوئن جاری فرصت دارند به توافق جامع و نهایی دست یابند.

فرانسه یکی از سخت گیرترین طرف ها در وضع قید و بندهایی برای ایران به منظور دست نیافتن این کشور به توانایی ساخت بمب اتم به شمار می آید.

ایران سعی در دستیابی به جنگ افزارهای اتمی را رد می کند اما کشورهای غربی فعالیت های هسته ای یان کشور را غیر شفاف می دانند.
اسرائیل از توافق احتمالی انتقاد می کند و می گوید برای تضمین دست نیافتن ایران به بمب اتم، غیر کافی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید