ترکیه مانع از بازگشت آوارگان سوری به تل ابیض می شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ترکیه پنجشنبه 18 ژوئن گذرگاه مرزی آقچه قلعه با سوریه را بست تا مانع از بازگشت آوارگانی شود که از درگیری ها در شهر تل ابیض گریخته بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای امنیتی ترکیه می گویند به آوارگان اجازه عبور نمی دهند زیرا واحدهای حمایت از خلق کُرد، دروازه طرف سوری گذرگاه را بستند. اما نیروهای کُرد این مساله را رد می کنند.

واحدهای حمایت از خلق کُرد به همراه جنگجویانی از ارتش آزاد سوریه چند روز پیش شهر تل ابیض را از شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش پس گرفتند. درگیری های چند روزه در این منطقه بیش از 23 هزار سوری را مجبور به فرار به ترکیه کرد.

روز چهارشنبه صدها سوری پس از بازگشت آرامش به شهر تل ابیض، به خانه و کاشانه خود بازگشتند. اما مسئولان در ترکیه روز پنجشنبه به حدود 200 سوری اجازه عبور از مرز ندادند.

این افراد می گویند که به آن ها گفته شده مرزها تا روز دوشنبه باز نخواهد شد؛ مساله ای که باعث می شود روزهای نخست ماه رمضان را در خانه های خود نباشند.

امین (60 ساله) در این باره گفت: «امروز به دروازه آمدیم با این امید که به تل ابیض بازگردیم. ما از ساعت 7 صبح منظر هستیم اما به ما اجازه عبور داده نمی شود.»

او افزود: «اگر در دلهایشان اندکی ترحم باشد، به ما اجازه بازگشت به خانه هایمان را می دهند. این ماه رمضان است.»

واحدهای حمایت از خلق کُرد می گویند که گذرگاه مرزی را نبسته اند.

ریدور خلیل سخنگوی واحدهای حمایت از خلق کُرد به خبرگزاری فرانسه گفت: «از طرف ما گذرگاه مرزی باز است. ترک ها مرزها را از طرف خود بسته اند.» او ادامه داد که مردم از راه گذرگاه های غیر رسمی در حال بازگشت هستند.

ترکیه که روابط خود را با نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه قطع کرده است، یکی از مقصدهای اصلی آوارگان سوری است که از درگیری ها در کشورشان فرار کردند. این کشور هم اکنون به طور رسمی از بیش از 1.8 میلیون آواره سوری میزبانی می کند و بارها تاکید کرده است که کشورهای غربی، بار سنگینی بر دوشش گذاشته اند.

ترکیه در مقابل با اتهام هایی مواجه شده مبنی بر این که به جنگجویان گروه تندروی داعش اجازه رفت و آمد از مرزهای خود را می دهد؛ مساله ای که آنکارا آن را به شدت رد می کند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه شامگاه چهارشنبه جلسه ای غیر علنی در آنکارا با مسئولان بلندپایه از جمله مولود چاوش اغلو وزیر امور خارجه و فواد اوکتای رئیس آژانس کمک های فوری برگزار کرد. این جلسه درباره بحران سوریه بود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، در این جلسه مساله مهاجرت اخیر آوارگان به ترکیه مور بحث و بررسی قرار گرفت. جزئیات این جلسه در گزارش خبرگزاری منعکس نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید