وزیر دفاع آمریکا: سرنگونی اسد امکان پذیر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا می گوید که سرنگونی نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه «امکان پذیر» است چرا که نیروهای نظامی اش «تضعیف» شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر دفاع آمریکا در جسله کمیسیون نیروهای مسلح مجلس نمایندگان این کشور گفت: «ما می خواهیم انتقال قدرتی شاهد باشیم که اسد در آن حاضر نباشد.»

او افزود: «سرنگونی نظام اسد ممکن است چرا که نیروهایش تا حدود زیادی ضعیف شده اند و شکست های بزرگی متحمل شده اند.»
او خاطرنشان کرد که نیروهای دولتی سوریه «بیش از پیش در منطقه دمشق» و مناطق دارای اکثریت علوی واقع در شمال غرب کشور، منزوی می شوند.

او ابراز عقیده کرد که «عقب نشینی داوطلبانه اسد از مناطق ساحلی» و «تشکیل دولت جدید سوریه که برپایه اپوزیسیون میانه رو استوار باشد» برای سوری ها بهتر است.

نیروهای دولتی سوریه در ماه های اخیر، شکست های سنگینی در مناطق شمالی و جنوبی متحمل شدند. ابتدا نیروهای دولتی در عملیات بزرگی که برای پاکسازی مناطق جنوبی از مخالفان آغاز کردند، شکست خوردند. پس از آن مخالفان در بزرگترین پیروزی پس از چندین ماه، کنترل شهر ادلب را در دست گرفتند و پس از آن نیروهای دولتی را از منطقه جسر الشغور بیرون راندند. جسر الشغور دروازه مناطق ساحلی سوریه به شمار می آید که پایگاه اصلی خاندان اسد و زادگاه آن ها است. هم اکنون نیز مخالفان عملیاتی در استان جنوبی قنیطره به منظور تصرف آخرین پایگاه های باقی مانده در دست نیروهای دولتی آغاز کرده اند.

از سویی شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش نیز پیشروی هایی داشتند. آن ها شهر تاریخی تدمر (پالمیرا) را به تصرف خود در آوردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید