نگرانی ترکیه از پیشروی کُردها در شمال سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

برخی رسانه های ترکیه از جلسات پیاپی فرماندهان نظامی و امنیتی این کشور برای بررسی تحولات مناطق شمال سوریه خبر دادند.

برپایه گزارش رسانه های ترکیه، در یکی از این جلسات که مسئولان بلندپایه نظامی در ستاد مشترک ارتش و همچنین دستگاه های اطلاعاتی حضور داشتند، درباره استراتژی در حال پیش برد در شمال سوریه بحث شد. هدف از این استراتژی بنا به گفته مسئولان ترکیه، مرتبط کردن مناطق تحت کنترل حزب اتحادیه دموکراتیک کُرد (PYD) به یکدیگر است تا کریدوری امن به سمت ساحل سوریه باز و زمینه برای اعلام کشور کُرد فراهم شود.

در روزهای اخیر دلایل و اهداف حمله حزب اتحایده دموکراتیک کردستان سوریه که از پشتیبانی حزب کارگران کردستان ترکیه (PKK) برخوردار است، نمایان شد؛ حمله ای که با حمایت ائتلاف بین الملل به رهبر آمریکا صورت گرفت و طی آن شهر تل ابیض در مرز ترکیه از تصرف شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش باز پس گرفته شد.

بنا بر گزارش ها، و بنا بر آن چه که در جلسه رد و بدل شد، دو حزب کُرد به بهانه جنگ با داعش، اقدام به حمله به شهر تل ابیض با اکثریت ساکنان ترکمن و عرب کردند تا ساکنان اصلی را مجبور به فرار به مناطق ترکیه کنند؛ بدین ترتیب فرصت برای کُردها فراهم می شود تا ترکیب سکانی منطقه را تغییر دهند.

بنا بر گزارش منابع اطلاعاتی، گروه PYD اقدام به انتقال 6هزار کُرد از شهر عین العرب (کوبانی) و 2700 کُرد از شمال عراق خواهد کرد تا آن ها را در منطقه تل ابیض ساکن کند؛ از آن پس این منطقه تحت نفوذ کُردها خواهد شد.

هدف اصلی از این اقدام، پر کردن خلأ ناشی از فرار ساکنان عرب و ترکمن از این مناطق در پی حملات سنگین هوایی ائتلاف بین الملل است و در نتیجه مناطق عفرین، عین العرب (کوبانی) و جزره، مناطق تحت نفوذ کُردها اعلام خواهد شد.

پیشتر رجب طیب اردوعان رئیس جمهوری ترکیه به این مساله پرداخته بود و از نگرانی خود از پیشروی کُردها در منطقه تل ابیض در شمال سوریه سخن گفته بود. او خاطرنشان کرده بود که این پیشروی در آینده تهدیدی برای ترکیه خواهد بود.

اردوغان گفته بود که در حملات جنگجویان کُرد، عرب ها و ترکمن ها هدف قرار داده می شوند. او تاکید کرده بود که ترکیه هفته گذشته حدود 15 هزار آواره را وارد خاک خود کرد.

او با بیان این که این وضعیت نشانه خوبی نیست گفته بود: «این مساله به پیدایش رژیمی خواهد انجامید که مرزهای ما را تهدید می کند. همگان باید به حساسیت ما به این موضوع اهمیت بدهند.»

ترکیه و هم پیمانان غربی اش، حزب کارگردان کردستان را «تروریست» به شمار می آورند. آنکارا، حزب اتحادیه دموکراتیک را شاخه سوری حزب کارگران کردستان می داند.

اردوغان همواره از نگرانی خود نسبت به حمایت غربی ها از کُردها در سوریه سخن گفته بود و تاکید کرده بود چنین حمایتی می تواند به سیطره حزب اتحادیه دموکراتیک بر شمال سوریه بیانجامد.

شایان ذکر است که ایالات متحده آمریکا جمعه گذشته، از گزارش های حاکی از استفاده واحدهای حمایت از خلق کُرد وابسته به حزب اتحادیه دموکراتیک از حملات هوایی ائتلاف بین الملل علیه داعش برای بیرون راندن شمار زیادی از عرب ها و ترکمن های سوریه از مناطقشان، ابراز نگرانی کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید