کری: در مذاکرات اتمی با ایران «مشارکت کامل» خواهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا که روز جمعه 12 ژوئن پس از درمان شکستگی ران پایش، بیمارستان محل بستری خود در بوستون را ترک کرد، تاکی کرد که «به طور کامل» در مذاکرات اتمی ایران شرکت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کری گفت که پس از حضور در گفت وگوهای استراتژیک و اقتصادی با مقام های چینی در واشینگتن در روزهای 22 تا 24 ژوئن، برای مسافرت به منظور مشارکت در مذاکرات اتمی ایران برنامه ریزی می کند.

کری گفت: «به طور کامل در این مذاکرات شرکت خواهم کرد. من هم اکنون هم حضور دارم. چیزی از من پنهان نیست. در روزهای آینده در لحطه مناسب به آن حا خواهم رفت تا در این موقعیت سخت، مذاکرات را رو به جلو برانم.»

کری در حال خروج از بیمارستان
کری در حال خروج از بیمارستان

مذاکرات متوقف شده است

سخنان کری پس از آن مطرح می شود که خبرگزاری ایتارتاس روسیه روز جمعه به نقل از یک مسئول دیپلماتیک گزارش داده بود که مذاکرات اتمی میان ایران و گروه 1+5 متوقف شده و احتمال دارد نیاز به تعیین ضرب الاجل جدید برای توافق نهایی باشد.

بنا بر این گزارش، عضو یکی از هیئت های شرکت کننده در مذاکرات گفت که تازه ترین دور از مذاکرات در وین که روز جمعه برگزار شد، هیچ پیشرفت ملموسی نداشته است.

این منبع تاکید کرد: «گفت و گو ها به طور عملی متوقف شده است و این خطر وجود دارد که ضرب الاجل تعیین شده بار دیگر تمدید شود.»

پیش از این خبرگزاری ریانووستی به نقل از یک مسئول بلندپایه روس گزارش داده بود که از «کندی بسیار نگران کننده» مذاکردات درباره پرونده اتمی ایران، ابراز تاسف کرده است؛ آن هم در حالی که تنها حدود دو هفته به ضرب الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافق نهایی میان ایران و قدرت های بزرگ تعیین شده است.

بنا بر این گزارش، سرگئی ریانووستی رئیس تیم مذاکره کننده روس در مذاکرات با ایران گفت: «این مساله ما را بسیار نگران می کند زیرا وقت در حال از دست رفتن است. باید هرچه سریعتر به مرحله نهایی برسیم.»

این مسئول روس گفت آن دور از مذاکرات که چهارم ژوئن به پایان رسیده بود «دستاورد زیادی نداشت.» او افزود: «روند مذاکرات به تدریج کند می شود.»

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه پنجشنبه اعلام کرده بود: «ما هنوز به مرحله نهایی مذاکرات نرسیده ایم.»

از برجسته ترین مسائل مورد اختلاف دو طرف، بازرسی از پایگاه های هسته ای و نظامی ایران است. ایرانی ها تا کنون با بازرسی از پایگاه های نظامی مخالفت می کنند.

رضا نجفی سفیر و نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی پنجشنبه مدعی شده بود که سازمان های جاسوسی در آمریکا علیه برنامه اتمی ایران، سند سازی کرده اند.

روزهای پنجشنبه و جمعه مذاکرات در سطح معاونان وزرای امور خارجه گروه 1+5 با ایران برگزار شد.

از پاییز 2013 گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، در حال انجام مذاکراتی با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور هستند؛ برنامه ای که از سال 2003 رابطه ایران و جامعه جهانی را پر تنش کرده است.

پس از توافق موقت نوامبر 2013 و توافق اولیه آوریل 2015، اکنون دو طرف تا 30 ژوئن فرصت دارند به توافق جامع و نهایی دست یابند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید