حزب کُرد ملل دموکرات: با حزب اردوغان ائتلاف نمی کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حزب کُرد ملل دموکرات ترکیه اعلام کرد که آماده است تا تمام پیشهادها برای مشارکت در دولت ائتلافی این کشور را بپذیرد به شرط آن که حزب عدالت و توسعه حاکم در این دولت حضور نداشته باشد.

در همین حال رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه، از تمام طیف ها خواست اختیارات قانونی اش را نادیده نگیرند.

حزب ملل دموکرات در انتخابات پارلمانی روی یکشنبه 7 ژوئن ترکیه، دستاوردی بزرگ داشت. این حزب توانست مرز 10 درصد آرای لازم برای ورود به پارلمان را بشکند و با کسب حدود 12 درصد آرا، برای نخستین بار به عنوان یک حزب کُرد وارد پارلمان شود. این مساله باعث شد که حزب عدالت و توسعه برای نخستین بار در بیش از 10 سال گذشته، اکثریت مطلق پارلمان را از دست بدهد و بنابراین، نمی تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد.

نتایج انتخابات، حزب حاکم را بر آن داشت تا به دنبال شریکی کوچک برای تشکیل دولت ائتلافی یا گزینه تشکیل دولت اقلیت باشد. در صورتی که حزب عدالت و توسعه در دست یابی به هردو گزینه شکست بخورد، ممکن است شاهد انتخابات زودهنگام در ترکیه باشیم.

به گزارش خبرگزاری رویترز، صلاح الدین دمیرتاش رهبر حزب ملل دموکرات، دوشنبه 11 ژوئن گفت: «وارد کردن ترکیه به مناقشه انتخابات زود هنگام، سودی ندارد. به نظر ما ترکیه باید به سمت تشکیل دولت ائتلافی برود.»

دمیرتاش تاکید کرد که در حزبش برای همه احزاب اپوزیسیون باز است. او اما مشارکت این حزب را در ائتلاف با حزب عدالت و توسعه، بعید دانست.

دمیرتاش خاطرنشان کرد که عبدالله اوجالان رهبر زندانی حزب پ.ک.ک آماده است تا فراخوانی برای زمین گذاشتن اسلحه توسط نیروهای حزبش را بدهد. او تاکید کرد که باید روند صلح با حزب پ.ک.ک باید سریع تر پیش برود.

او همچنین اعلام کرد که حزب ملل دموکرات که پیش از این هیئتی از آن با اوجالان در زندان جزیره امرالی استانبول ملاقات کرده بود، در روزهای آینده درخواست ملاقات دومی خواهد کرد.

حزب ملل دموکرات تقریبا تمام کرسی های نمایندگی مناطق کُرد نشین جنوب شرق ترکیه را به دست آورده است.

دمیرتاش گفت: «ما به عنوان حزب ملل دموکرات، مسئولیت خود را در از سر گیری روند صلح از جایی که متوقف شد می دانیم و ما آماده تلاش بیشتر در این زمینه هستیم.»

اردوغان در تلاش برای پایان دادن به 30 دهه جنگ مستمر با حزب پ.ک.ک، که به کشته شدن بیش از 40 هزار تن انجامیده، در سال 2012 گفت و گوهای صلح را با اوجالان آغاز کرد. اما بعدها کُردها اردوغان را به عقب نشینی از تلاش ها صلحی متهم کردند که ماه گذشته به طور کامل متوقف شد.

حزب ملل دموکرات در مذاکراتی که ناسیونالیست های تُرک به شدت با آن مخالف هستند، نقشی اساسی ایفا می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید