اردوغان: غرب در سوریه از گروه های «تروریست» کُرد حمایت می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، روز پنجشنبه 11 ژوئن غرب را به بمباران مردم عرب و ترکمن در سوریه و حمایت از گروه های «تروریست» کُرد، متهم کرد.

این در حالی است که تانگو بیلگیج سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که در یک هفته گذشته، بیش از 13 هزار آواره از سوریه وارد ترکیه شدند. این آوارگان از مناطقی هستند که جنگجویان اپوزیسیون میانه روی سوریه و جنگجویان کُرد، در حال نبرد با شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش هستند. شبه نظامیان داعش موفق شدند شهرک تل ابیض سوریه را به تصر خود در آوردند.

ترکیه از پیروزهای واحدهای حمایت از خلق کُرد در سوریه خشنود نیست. آنکارا می گوید که این واحدها با حزب کارگردان کردستان ترکیه (پ.ک.ک) که فعالیت آن در این کشور ممنوع است و چند دهه با دولت مرکزی ترکیه جنگید، در ارتباط هستند. ترکیه، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا، حزب پ.ک.ک را، «تروریست» می دانند.

حساسیت بر سر مساله کُردها پس از آن بیشتر شد که در انتخابات روز یکشنبه 7 ژوئن، برای نخستین بار یک حزب کُرد موفق شد وارد پارلمان ترکیه شود. در این انتخابات، حزب عدالت و توسعه حاکم اکثریت مطلق را از دست داد و بنابر این نمی تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد. ممکن است مذاکره چند سال پیش دولت ترکیه با حزب پ.ک.ک به یکی از مسائل اصلی در گفت وگوهای تشکیل دولت ترکیه تبدیل شود.

حزب کارگردان کردستان ترکیه در جنگ با گروه داعش نقش ایفا می کند. شبه نظامیان مرتبط با این حزب موفق شدند پاییز گذشته شبه نظامیان گروه داعش را شهر عین العرب (کوبانی) سوریه خارج کرده و محاصره این شهر را بشکنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اردوغان دوشنبه در سخنرانی خود در اتاق بازرگانی ترکیه در آنکارا گفت: «غرب که به سوی عرب ها و ترکمن ها آتش می گشاید، با کمال تاسف در تلاش است تا حزب اتحاد دموکراتیک (بازوی سیاسی واحدهای حمایت از خلق کرد) و حزب کارگران کردستان را جایگزین آن ها کند.»

ترکیه که عضو پیمان ناتو و همپیمان آمریکا است، تا کنون از ایفای نقش نظامی در ائتلاف بین المللی علیه داعش که آمریکا آن را رهبری می کند، سر باز زده است. آنکارا از دستاوردهای کُردها بر روی زمین نگران است و می گوید که کنار رفتن بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از قدرت، تنها راه برقراری صلح دائم در سوریه است.

ادریس ناسان یکی از مسئولان در شهر عین العرب (کوبانی) گفت که واحدهای حمایت از خلق کُرد هیچ عمل تروریستی علیه مردم سوریه انجام نداده اند بلکه از مسلمانان، مسیحیان و یهودیان نیز حمایت می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید