دادوستد "جنسی" صلحبانان سازمان ملل در هاییتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارش اخیر سازمان ملل متحد حکایت از بهره برداری جنسی از صدها زن توسط نیروهای صلحبانی سازمان ملل متحد در یک دهه گذشته دارد. این نخستین باری است که این سازمان به چنین مشکلی اعتراف می کند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، سازمان بازرسی داخلی سازمان ملل متحد در گزارش مقدماتی خود اعلام کرد که صلحبانان این سازمان با 225 زن شهروند هاییتی "دادوستد جنسی" داشته اند. این زنان در مقابل سکس مایحتاج اولیه از قبیل غذا و دارو دریافت می کردند.

بر اساس این گزارش، "برای زنان فقیر روستایی، گرسنگی، بی سرپناهی، لوازم کودکیاری، دارو و اقلام خانگی اغلب "نیازهای ضروری" هستند. این زنان در مقابل سکس با صلحبانان اقلامی از قبیل "کفش، موبایل، کامپیوتر، عطر و پول" دریافت می کردند.

این زنان گاهی که چیزی در مقابل سکس دریافت نمی کردند دست به اعتراض می زدند، اما آنها اطلاع نداشتند که استثمار جنسی در سازمان ملل ممنوع است و آنها می توانند از طریق یک خط تلفن اختصاصی مراتب را گزارش دهند.

در این گزارش آمده: "در صورت عدم پرداخت، زنان کارتهای هویت صلحبانان را می گرفتند و تهدید می کردند که آنها را در رسانه ها رسوا خواهند کرد. فقط 7 زن مصاحبه شده از سیاست سازمان ملل متحد در باره بدرفتاریهای جنسی اطلاع داشتند."

بر اساس این گزارش، بازرسان سازمان ملل سال گذشته به هاییتی رفتند تا در باره استمرار مشکل دادوستد جنسی تحقیق کنند. آنها متوجه شدند که موارد بدرفتاری بسیار کم گزارش شده، و بیشتر این زنان کمتر از 18 سال سن داشته اند، و کمک به قربانیان "بسیار ناچیز" بوده است.

در حالیکه سازمان ملل متحد "مبادله پول، اشتغال، کالا و خدمات در مقابل سکس" را ممنوع اعلام کرده، اما مقررات در این باره چندان سختگیرانه نبوده است. در این گزارش آمده که بعضی از صلحبانان داشتن روابط جنسی را حق خود می دانستند.

در حال حاضر 125 هزار صلحبان سازمان ملل متحد در گوشه وکنار جهان مشغول خدمت هستند. در هاییتی 7 هزار صلحبان خدمت می کنند، و این کشور در کنار کشورهای کنگو، لیبریا، و سودان جنوبی بیشترین بدرفتاریهای جنسی را گزارش کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید