سازمان ملل فعالیت کمیته نظارت بر تحریم های ایران را تمدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد سه شنبه 9 ژوئن تمدید مدت زمان فعالیت کمیته نظارت بر تحریم های اعمال شده بر ایران را تصویب کرد. این در حالی است که ضرب الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافق هسته ای نهایی میان ایران و گروه 1+5 در حال نزدیک شدن است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شورای امنیت سازمان ملل متحد که از 15 عضور تشکیل شده است، با اجماع آرا، تمدید مدت زمان فعالیت کمیته نظارت بر تحریم های ایران را تا ژوئن 2016 تمدید کرد.

دیپلمات ها می گویند هیچ تصمیمی برای تغییر روند نظارت بر تحریم ها تا زمان دست یابی به توافق نهایی بر سر کاهش فعالیت های اتمی ایران، گرفته نخواهد شد.

گروه 1+5 که از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان تشکیل شده، امیدوار است بتواند تا پایان ژوئن جاری، یعنی تا پایان ضرب الاجل تعیین شده، به توافق جامع و نهایی با ایران دست یابد.

توافق نهایی می تواند زمینه را برای لغو شش قطعنامه شورای امنیت درباره فعالیت های اتمی ایران که از سال 2006 یکی پس از دیگری تصویب شده اند، فراهم کند. 4 قطعنامه در تحریم ایران است.

در سال 2006 کمیته به ریاست سالومی زوراپیشیولی وزیر امور خارجه پیشین گرجستان و عضویت هشت کارشناس برای نظارت بر اجرای تحریم های ایران تشکیل شد. این کمیته گزارش های دوره ای منظمی به کمیسیون تحریم های شورای امنیت درباره پایبندی ایران به قطعنامه های اجرا شده ارائه می دهد.

علاوه بر تحریم های شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم های یکجانبه ای بر ایران اعمال کرده اند که در صورت توافق نهایی، این تحریم ها نیز به تدریج لغو خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید