اردوغان استعفای دولت ترکیه را پذیرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

دولت احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه، استعفای خود را تقدیم رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور کرد. اردوغان هم این استعفا را پذیرفت.

این استعفا پس از آن صورت می گیرد که حزب عدالت وتوسعه حاکم در ترکیه، در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه 7 ژوئن جاری پیروز شد اما اکثریت مطلق پارلمان را از دست داد بنابراین این حزب نمی تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد.

خبرگزاری آناتولی به نقل از بیانیه صادره از دفتر اطلاع رسانی ریاست جمهوری ترکیه گزارش داد: «اردوغان پس از دیدار با اغلو در کاخ ریاست جمهوری، استعفای او را پذیرفت و از شورای وزیران خواست تا زمان تشکیل دولت جدید، به اداره کشور ادامه دهد.»

در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه، حزب عدالت و توسعه حاکم، 40.87 درصد کرسی های پارلمان را که شامل 285 کرسی می شود، از آن خود کرد. بنابراین این حزب برای تشکیل دولت مجبور به ائتلاف با دیگر احزاب حاضر در پارلمان خواهد بود. در صورتی که طی 45 پارلمان در تشکیل دولت ناکام بماند، رئیس جمهوری می تواند برای برگزاری انتخابات زودهنگام فراخوان دهد.

در انتخابات روز یکشنبه، حزب کُرد ملل دموکرات شگفتی ساز شد. این حزب با کسب 12 درصد کرسی های پارلمان برای نخستین بار موفق به ورود به پارلمان ترکیه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید