لغو ثبت اسرائیل به عنوان محل تولد در گذرنامه آمریکایی های زاده بیت المقدس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دادگاه عالی آمریکا روز دوشنبه 7 ژوئن قانونی را که بر پایه آن شهروندان آمریکایی زاده شده در بیت المقدس می توانستند کشور محل تولد خود را در گذرنامه، «اسرائیل» ثبت کنند، لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دادگاه عالی این قانون را نقض کننده اختیارات رئیس جمهوری در تعیین سیاست خارجی به شمار آورد.

حکم جدید که با اکثریت 6 در برابر 3 تن از قضات دادگاه عالی صادر شد، یک پیروزی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به شمار می آید.

این حکم در حالی صادر می شود که رابطه میان اسرائیل و ایالات متحده آمریکا مهم ترین همپیمان تل آویو، شاهد تنش است.

دولت اوباما اعلام کرده بود که این قانون در صورت اجرایی شدن، «زیانی جبران ناپذیر» به توانایی آمریکا در تاثیر بر روند صلح خاورمیانه وارد می کند.

آنتونی کندی از قضات آمریکایی در نامه ای که برای دادگاه عالی نوشته، خاطرنشان کرده است: «تفکیک قوا در آمریکا بسیار مهم است. کنگره آمریکا که قانون را در سال 2002 تصویب کرده بود، در سیاست خارجی نقش دارد اما نمی تواند درباره به رسیمت شناختن دولت های خارجی، تصمیم بگیرد.» او تاکید کرد که چنین اختیاری «به طور انحصاری تنها در دست رئیس جمهوری است.»

کنگره آمریکا این قانون را در دوره دولت جورج دبلیو بوش رئیس جمهوری پیشین این کشور صادر کرده بود اما نه دولت پیشین و نه دولت کنونی آن را اجرا نکرده بودند.

اسرائیل بیت المقدس را پایتخت خود می دادند اما تنها شمار اندکی از کشورها، این ماجرا را به رسمیت می شناسند. اکثر کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا سفارتخانه های خود را در تل آویو مستقر کرده اند.

کندی که یک محافظه کار است و معمولا در امور دارای رای های نزدیک به هم، رای تعیین کننده را می دهد، ادامه داده است: «کنگره نمی تواند قامون سابقی را که درباره گذرنامه ها صادر شده بود، نقض کند.»

آری و نعومی زیفوتوفسکی والدین مناحیم زیفوتوفسکی 12 ساله که در بیت المقدس به دنیا آمده است، وارد مبارزه ای بلندمدت شدند تا بتوانند محل تولد فرزند خود را که بیت المقدس است، در گذرنامه آمریکایی اش، «اسرائیل» بنویسند.

کندی تاکید کرده است: «این مصوبه به مساله ای حساس درباره وضعیت بیت المقدس دست یازیده است.»

اسرائیل و فلسطینی ها خود را در این شهر که برای مسلمانان، مسیحی یان و یهودی یان مقدس است، صاحب حق می دانند. این شهر از دهه ها پیش مساله مناقشه در خاورمیانه است.

در تلاش برای بی طرف ماندن در مساله حاکمیت بیت المقدس، اداره گذرنامه آمریکا اجازه ذکر «بیت المقدس» را به عنوان محل تولد شهروندان خود می دهد، بدون این که اشاره ای به نام کشور بشود.

شمار شهروندان آمریکایی که در بیت المقدس به دنیا آمده اند، حدود 50هزار تن برآورد می شود.

فلسطینی ها خواهان آن هستند که بیت المقدس شرقی که اسرائیل آن را در جنگ سال 1967 اشغال کرده، به عنوان پایتخت کشورشان که می می خواهند آن را در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه برپا کنند، شناخته شود. این خواسته به تصویب سازمان ملل متحد رسیده اما اسرائیل در برابر آن مقاومت می کند. تا کنون مذاکرات میان اسرائیل و فلسطینی ها در این باره راه به جایی نبرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید