سناریوهای احتمالی پس از نه مردم ترکیه به آرزوهای اردوغان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه 7 ژوئن ترکیه، آرزوهای رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور برای افزایش اختیارات خود نفش بر آب شد. حزب عدالت و توسعه که رهبری آن را بر عهده دارد، نتوانست اکثریت قاطع پارلمان را از آن خود سازد.

اکنون و پس از مشخص شدن نتایج انتخابات که در آن حزب عدالت و توسعه بدون کسب اکثریت مطلق پیروز از میدان رقابت ها به در آمد، چهار سناریوی احتمالی می توان برای ترکیه متصور شد؛ به ویژه این که انتظار می رود هفته های آینده شاهد مذاکرات پیچیده و فشرده میان طرف های سیاسی برای تشکیل دولت باشد.

چنانچه حزب عدلت و توسعه بخواهد وارد ائتلاف شود، پس احتمال ارجح این است که تلاش کند با حزب راستگرای جنبش ملی گرا این ائتلاف را تشکیل دهد به ویژه این که این حزب به نوعی ایده ئولوژی یکسانی با حزب اردوغان در ایده ئولوژی ملی گرایانه محافظه کار دارد.

احتمال دارد که دولت بهجلی رهبر حزب جنبش ملی گرا که با تلاش های اردوغان برای برپایی نظام ریاست جمهوری در ترکیه مخالفت کرده، تلاش کند امتیازات بزرگی از حزب عدالت و توسعه بگیرد که محدود کردن اختیارات اردوغان بخشی از آن ها باشد.

بهجلی روز یکشنبه همزمان با آغاز اعلام نتایج اولیه انتخابات به اردوغان هشدار داد که نباید از اختیارات خود در چارچوب قانون اساسی، فراتر رود و در غیر این صورت «باید به استعفا بیاندیشد».

ممکن است ائتلاف میان حزب عدالت و توسعه و حزب جنبش ملی گرا، به روند صلح با کُردهای تندرو، ضربه وارد کند. هواداران حزب جنبش ملی گرا با مذاکرات با حزب کارگردان کردستان ترکیه (پ.ک.ک) مخالف هستند.

اما ائتلاف میان دو حزب به معنی تشکیل دادن فراکسیونی شامل 330 کرسی در پارلمانی تشکیل شده از 550 کرسی؛ بدین معنی که می توان بر سر پیش نویس قانون اساسی جدید همه پرسی برگزار کرد.

چنانچه احمد داوود اغلو رئیس حزب عدالت و توسعه و نخست وزیر کنونی ترکیه نتواند دولتی با ثبات تشکیل دهد، عرف در ترکیه بر این که رئیس جمهوری از دومین حزب بزرگ در پارلمان بخواهد دولت تشکیل دهد. اکنون دومین حزب بزرگ حزب لائیک ملت جمهوری خواه است.
اما هیچ الزام قانونی برای چنین اقدامی وجود ندارد و مشخص نیست اردوغان که سابقه سیاسی خود را در مخالفت با احزاب لائیک بنا نهاد، چنین مسیری طی کند.

برپایه نتایج اولیه، حزب لائیک 132 کرسی را از آن خود کرده است.

شاید این حزب در مقابل اردوغان بایستد و با احزاب جنبش ملی گرا و ملل دموکرات (حزبی کُرد که با به دست آوردن بیش از 10درصد از کرسی ها برای نخستین بار وارد پارلمان شد) برای ائتلاف تلاش کند.

با وجود این که بعید است حزب جنبش ملی گرا و حزب ملل دموکرات، اختلاف های ریشه ای خود را کنار بگذارند، بولنت ایرینج معاون نخست وزیر ترکیه، سه شنبه سه حزب اپوزیسیون را در تشکیل یک ائتلاف به چالش کشید و گفت در صورت شکستشان حزب عدالت و توسعه آماده است تا خلأ را پر کند.

ممکن است حزب عدالت و توسعه تلاش کند با پشتیبانی شماری کافی از نمایندگان اپوزیسیون دولت تشکیل دهد. به نظر می رسد حزب جنبش ملی گرا از این حرکت حمایت کند اما به طور حتم تلاش خواهد کرد امتیازاتی نیز بگیرد از جمله تضمین هایی برای اجرای انتخابات زود هنگام.

چنانچه ائتلاف تاثیرگذاری تشکیل نشوند یا دولت اقلیت طی 45 روز نتواند رای اعتماد پارلمان را به دست آورد، برپایه قانون اساسی اردوغان می تواند برای برگزاری انتخابات زودهنگام فراخوان دهد. این انتخابات 90 روز پس از فراخوان برگزار خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید