کامرون به وزیرانش: یا در همه پرسی اتحادیه اروپا از من حمایت کنید، یا استعفا دهید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا از وزیران کابینه اش خواست یا از ایده های وی درباره همه پرسی ادامه عضویت کشورش در اتحادیه اروپا حمایت کنند و یا استعفا دهند.

در جریان انتخابات 2015 پارلمان بریتانیا، دیوید کامرون رئیس حزب محافظه کار این کشور، وعده داد موضوع باقی ماندن یا خروج از اتحادیه اروپا را به همه پرسی بگذارد.

برگزاری همه پرسی خروج یا باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا، برای نخستین بار در سال 2013 توسط کامرون مطرح شد. کامرون در آن زمان اعلام کرد که تنها در صورتی از ادامه عضویت کشورش در اتحادیه اروپا حمایت خواهد کرد که شرایط مربوط به عضویت بریتانیا در این این نهاد تغییر کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، برخی از وزیران کابینه دولت بریتانیا، با ایده های کامرون درباره همه پرسی عضویت در اتحادیه اروپا موافق نیستند.

کامرون که در نشست گروه کشورهای صنعتی موسوم به جی7 در آلمان به سر می برد، اظهار داشت که دو دستگی در کابینه بریتانیا را نمی پذیرد.

وی در پاسخ به وزیرانی که می خواهند در این باره بر خلاف نظر دولت کار کنند، گفت :« اگر می خواهید بخشی از این دولت باشید، باید بر اساس نقطه نظرات ما درباره بازگشت به گفت و گو جهت انجام همه پرسی عمل کنید، چرا که این کار نتیجه ای موفقیت آمیز خواهد داشت.»

سخنان کامرون ظاهرا، در پاسخ به اظهارات 50 نماینده عضو حزب محافظه کار بریتانیا بیان شده که گفته اند به جدایی این کشور از اتحادیه اروپا رای خواهند داد.

همچنین برخی از نمایندگان حزب محافظه کار در پارلمان بریتانیا می گویند که کامرون، سوال همه پرسی را به نحوی که به سود باقی ماندن در اتحادیه اروپا باشد، درست کرده است.

کامرون که وعده اجرای همه پرسی در سال 2017 را به مردم بریتانیا داده است، بیان داشت که می تواند از طریق «یک معامله» به بریتانیایی ها توصیه کند به باقی ماندن در اتحادیه اروپا رای دهند. بریتانیا از سال 1973 به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. اتحادیه اروپا از 28 کشور این قاره تشکیل شده است.

بسیاری از مردم بریتانیا، ماندن در اتحادیه اروپا را به سود این کشور نمی دانند و به دولت کامرون فشار آورده اند که با برگزاری همه پرسی، موضوع ادامه عضویت این کشور در این نهاد اروپایی را به رای بگذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید