رای دهندگان ترکیه به آرزوهای اردوغان «نه» گفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حزب عدالت و توسعه حاکم در ترکیه، در انتخابات پارلمانی این کشور که روز یکشنبه 7 ژوئن برگزار شد، پیروز شد. این حزب اما اکثریت پارلمان را از دست داد. بنابراین و بر پایه شمارش 98 درصد از آرا، این حزب نمی تواند به تنهایی و بدون ائتلاف دولت را تشکیل دهد.

حزب عدالت و توسعه که رهبری آن را رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بر عهده دارد، 259 کرسی از 550 کرسی پارلمان ترکیه را که حدود 41درصد پارلمان است، از آن خود کرد. این در حالی است که حزب کُرد ملل دموکرات 78 کرسی یعنی در حدود 12.5 درصد پارلمان را به دست آورد. این نتایج را تلویزیون های محلی ترکیه اعلام کردند.

مراد کاریالجین یک مسئول بلندپایه در حزب اپوزیسیون ملت جمهوری خواه ترکیه گفت: «نتایج انتخابات روز یکشنبه نشان از مخالفت رای دهندگان با تلاش رجب طیب اردوغان برای افزایش اختیارات خود و دست یابی به نظام ریاست جمهوری دارد.»

کاریالجین که در استانبول با خبرنگاران سخن می گفت افزود: «رای دهندگان آشکارا به نظام ریاست جمهوری نه گفتند.»

گمانه زنی ها از امکان دست یابی حزب ملل دموکرات به بیش از 10درصد آرا حکایت داشت؛ مساله ای که برای این حزب امکان راهیابی به پارلمان را فراهم می کند.

حزب اسلامگرای عدالت و توسعه که از 13 سال پیش در ترکیه حاکم است، امیدوار بود بتواند با پیروزی بزرگ در انتخابات، قدرت رجب طیب اردوغان را مستحکم کند.

حدود 54 میلیون نفر در ترکیه صلاحیت رای دادن دارند. همه گمانه زنی ها از پیروزی حزب عدالت توسعه که از سال 2002 در همه رای گیری ها پیروز شده بود، حکایت داشت. اما این بار حجم این پیروزی برای اردوغان سرنوشت ساز بود.

انفجار مرگباری که جمعه در جنوب شرق ترکیه، محلی که اکثر ساکنان آن کُرد هستند روی داد، باعش شد نظرها بر حزب کُرد ملل دموکرات دوخته شود که برای نخستین بار سعی در ورود به پارلمان داشت. اردوغان بسیار تلاش کرد به جنگ مسلحانه 30 ساله دولت مرکزی ترکیه با کُردها خاتمه دهد و در این راه موفقیت هایی هم کسب کرد.

اردوغان تلاش می کرد حزب عدالت و توسعه بتواند اکثریت مطلق پارلمان را به دست آورد تا اختیارات رئیس جمهوری را افزایش دهد. او می گفت که ریاست جمهوری همچون نظام آمریکا، برای استحکام نفوذ منطقه ای و موفقیت های اقتصادی ترکیه که عضو پیمان ناتو است، ضروری است.

اردوغان شنبه در یک تجمع انتخاباتی در اقلیم ارداهان در شمال شرق ترکیه گفت: «می گویند چنانچه اردوغان روز یکشنبه به خواسته خود دست یابد، به شخصی تبدیل خواهد شد که هیچ چیز نمی تواند در برابرش بایستد. منظور آن ها این است که هیچ کس نمی تواند ترکیه را باز ایستاند.»

با وجود این که قانون اساسی ترکیه از رئیس جمهوری می خواهد از مانورهای حزبی دور شود، اما اردوغان در بسیاری از تجمع های انتخاباتی حاضر شد. او همچون احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه، بارها از احزاب اپوزیسیون به شدت انتقاد کرد.

این دو مرد انتخابات روز یکشنبه را، برگزیدن یکی از دو گزینه «ترکیه جدید» یا «بازگشت به تاریخ مملو از دولت های ائتلافی کوتاه مدت همراه با بی ثباتی اقتصادی و کودتاهای نظامی» توصیف کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید