پوتین به غرب: از روسیه نترسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه گفته است که کشورش تهدیدی برای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیست.

پوتین در آستانه سفرش به ایتالیا در گفتگویی با روزنامه "کوریره دلا سرا" چاپ رم ، گفت که نیازی نیست غرب از روسیه بترسد.

وی تاکید کرده است: " فقط یک آدم دیوانه و فقط در خواب و رویا می ‌تواند تصور کند که روسیه ناتو را مورد حمله قرار می‌دهد."
وی تصریح کرد: "روسیه تهدیدی برای ناتو نیست".

رییس جمهور روسیه تاکید کرده است که برخی از کشورها به سادگی از نگرانی های مردم در قبال روسیه سواستفاده کرده تا از این طریق تجهیزات نظامی و کمک‌های مالی و اقتصادی از ناتو و غرب دریافت کنند.

او افزوده است: "دنیا آنچنان تغییر کرده که هر کسی دارای عقل سلیم است، حتی نمی تواند بروز چنین جنگی در مقیاس وسیع را تصور کند."

این گفته های پوتین در حالی مطرح می شود که با تشدید بحران در اوکراین، ناتو حضور نظامی اش در کشورهای اروپای شرقی را افزایش داده است.

این در حالی است که ینز استولتنبرگ دبیر کل ناتو از روسیه خواسته است که به مرزهای بین المللی بین کشورها احترام بگذارد.

دبیرکل ناتو گفت: "ما خواهان یک همکاری با آنها هستیم اما حداقل شرطی که باید برای همکاری میان دو همسایه وجود داشته باشد این است که آنها به مرزها احترام می گذارند و در اینجا مرزهایی هست که روسیه از احترام به آنها ابا کرده است". (اشاره استولتنبرگ به الحاق شبه جزیره کریمه در سال گذشته به روسیه است).

در همین حال، سه کشور حوزه بالتیک - استونی، لیتونی و لیتوانی- نیز برای مقابله با تهدیدهای نظامی روسیه خواهان حضور دائم نیروهای ناتو در خاک کشورهایشان شده اند.

لازم به یاد آوری است که نشست سران گروه هفت متشکل از هفت قدرت اقتصادی جهان در آلمان در جریان است که روسیه به علت الحاق کریمه به روسیه به آن دعوت نشده است. کشورهای گروه 7 متشکل از آمریکا، ژاپن، آلمان، بریتانیا، ایتالیا، فرانسه و کانادا هستند که %65 اقتصاد جهان را در اختیار دارند. این کشورها روسیه را از سال 1998 به عضویت خود در آورده بودند ولی به نظر می رسد که روسیه دیگر جایی در آن ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید