تظاهرات هزاران دانشمند روس در مسکو علیه پوتین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هزاران دانشمند روس روز شنبه 6 ژوئن در اقدامی نادر، علیه دولت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور تظاهرات کردند.

این تظاهرات به خاطر نگرانی ها از رسیدن سرکوب های کرملین به دانشمندان که اخیرا شامل فعالان رسانه ای و حقوق بشره شده، برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هزاران معترض که شمار زیادی از آن ها را دانشمندان و اندیشمندان تشکیل می دهند، روز شنبه در خیابان های مسکو برای ابراز نگرانی های خود از آینده پژوهش های عملی که اخیر شاهد دشواری هایی در پروتکل های اداری و سوء مدیریت است، تظاهرات کردند. شماری از چهره های برجسته اپوزیسیون روسیه هم به تظاهرات روز شنبه پیوستند.

بنا بر این گزارش، تظاهر کنندگان تابلوهایی در دست گرفتند که روی آن ها نوشته بود: «دولت علم را خفه می کند»، «برندگان نوبل مزدور خارجی هستند» و «پوتین نمی تواند مشکلی را حل کند زیرا خود یک مشکل است».

بوریس شترین دانشمند فیزیک نجومی، در سخنرانی در جمع معترضان گفت: «متاسفانه علم به آهستگی می میرد و پیشروی سریع جهل توسط رسانه ها و مقام ها پشتیبانی یم شود.»

فراخوان برای تظاهرات در اصل برای حمایت از یک موسسه خصوصی بزرگ روسی به نام «دیناستی» داده شد. دیمیتری زیمین (82 ساله) بنیانگذار این موسسه که به اقدام های خیرخواهانه شهرت دارد، اخیرا به دلیل تهیه بودجه برای فعالیت های علمی از منابع خارجی، در معرض فشار نهادهای دولتی قرار گرفته است.

از چند ماه پیش ناخرسندی میان دانشمندان روس اوج گرفته است ما فشار بر موسسه «دیناستی» باعث خشم شده است.

اواخر ماه می گذشته، وزارت دادگستری روسیه، موسسه «دیناستی» را در فهرست «وابسته به بیگانه» قرار داد؛ اقدامی که مخالفانش آن را در راستای ساکت کردن منتقدان پوتین قلمداد می کنند.

ماه می گذشته پارلمان روسیه قانونی جنجال بر انگیز را تصویب کرد که برپایه آن دولت می تواند مانع از فعالیت موسسه های خارجی که آن ها را «غیر قابل قبول» می داند شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size