هشدار استراليا نسبت به احتمال استفاده داعش از گازهای سمی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جولی بیشاپ وزیر امور خارجه استرالیا، روز شنبه 6-6-2015 از احتمال استفاده گروه دولت اسلامی موسوم به داعش از گاز سمی «کلر» و تلاش این گروه برای جذب افراد متخصص به منظور تولید تسلیحات شیمیایی خبر داد.

به گزارش العربیه به نقل از خبرگزاری رویترز، جولی بیشاپ در سخنرانی خود در اجلاس شهر «پرت» در استرالیا که به منظور جلوگیری از گسترش سلاح های کشتار جمعی برگزار می شود گفت: «داعش یکی از خطرناک ‌ترین تهدیدهای امنیتی است که ما با آن در حال حاضر با آن روبرو هستیم».

وی افزود: «جدا از تلاش‌های محدود و ابتدایی که ما برای منع این گروه از دسترسی به چنین سلاحی به کار گرفتیم، اما باور متعارف بر این است که این گروه «تروریستی» برای دستیابی به ابزار و مواد شیمیایی برای ساخت سلاح‌های تلاش می کند».

بیشاپ گفت: «استفاده از گاز کلر توسط داعش و استخدام متخصصان حرفه‌ای آموزش دیده از دیگر کشورها از جمله از کشورهای غربی بیانگر تلاش‌های جدی‌تر و خطر ناکتر این گروه برای تولید تسلیحات شیمیایی است».

وی خاطر نشان کرد: «احتمال می‌رود داعش در میان ده‌ها هزار نیروی خود از تخصص فنی لازم برای تصفیه بیشتر مواد اولیه و ساخت تسلیحات شیمیایی برخوردار باشد».

اظهارات وزیر امور خارجه استرالیا پس از آن مطرح می شود که مقام‌های اقلیم کردستان عراق پیشتر اعلام کرده بودند شواهدی در دست دارند که نشان می‌دهد شبه نظامیان داعش در ماه ژانویه از گاز سمی کلر علیه نیروهای پیشمرگه در شمال عراق استفاده کرده اند».

گاز کلر نوعی سلاح شیمیایی است که به کارگیری آن از نظر قوانین بین المللی ممنوع اعلام شده است. این گاز سبب خفگی انسان می شود و قربانیان این گاز در صورت استنشاق آن، ریه خود را از دست می دهند.

اولین بار در جنگ جهانی اول از این نوع گازها استفاده شد. معاهده منع گسترش اسلجه شیمیایی که در سال 1997 توسط تعداد زیادی از کشورهای جهان به امضا رسید استفاده از این نوع گاز سمی را شدیدا ممنوع اعلام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید