کارخانه خودروسازی سوئدی می تواند جلوی پیشروی داعش را بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا عراق را به 2000 موشک پیشرفته ضد زره پوش از مدل AT-4 مجهز کرده است. این موشک ها ساخت شرکت سوئدی ساب هستند که در جهان به ساخت خودرو شهرت دارد. انتظار می رود که این اسلحه در جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش به کار گرفته شود.

روزنامه سوئدی زبان «داگنس نیهتر» در شماره روز پنجشنبه 4 ژوئن خود نوشته است که این اسلحه سوئدی می تواند پیشروی خودروهای زرهی که داعش آن ها را بمب گذاری و علیه اهداف عراقی روانه می کند، متوقف کند. این روزنامه در عین حال یادآور شده است که مجهز کردن عراق به این موشک ها نقض توافق منعقد میان استکهلم و واشنگتن است که ایالات متحده را از فروش این تسلیحات به طرف سوم بدون موافقت سوئد منع می کند.

این روزنامه تاکید کرده است که اقدام آمریکا، نقض توافق با سوئد است؛ مساله ای که اداره بازرسی محصولات استراتژیک را بر آن داشت تا از سفارت آمریکا در استکهلم توضح بخواهد. «داگنس نهیتر» از مدیر این اداره نقل کرده که گفته است: «ما تا کنون هیچ پاسخ رسمی از سوی طرف آمریکایی دریافت نکرده ایم.»

این روزنامه توضیح داده است که موشک های AT-4 می تواند تاکتیک جدید گروه تروریستی داعش را که برپایه حملات انتحاری با استفاده از خودروهای زرهی بمب گذاری شده استوار است، متوقف کند. اکنون 2000 قطعه از این اسلحه در دست ارتش عراق است.

پیش از این سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به روزنامه The Hill گفته بود که ایالات متحده تحویل تجهیزات نظامی از جمله موشک های ضد زره پوش ها را به عراق تسریع خوهد کرد.

روزنامه «داگنس نهیتر» افزوده است که داعش اخیرا به استراتژی جدیدی پناه برده که مقابله با مهاجمان انتحاری را دشوار کرده است. برپایه این استراتژی، مهاجمان انتحاری سوار بر خودروهای زرهی آمریکایی بمب گذاری شده یا کامیون های زرهی حامل چند تُن مواد منفجره می شوند که مواضع ارتش عراق را به وسیله آن ها منهدم می کنند. داعش در دو هفته گذشته بیش از 30 خودروی زرهی بمب گذاری شده را علیه واحدهای ارتش عراقی و شبه نظامیان متحدش در رمادی به کار برده است.

این گزارش خاطرنشان کرده است که هیچ کس شمار خودروهای زرهی که داعش در اختیار دارد، نمی داند. حیدر العبادی نخست وزیر عراق گفته است که داعش تنها در موصل، 2300 خودروی زرهی به غنمیت برده است.

به نظر می رسد موشک های AT-4 ضد تانک، تنها راه حل باقی مانده برای مقابله با خودروهای زرهی بمب گذاری شده توسط داعش در عراق باشد. به گونه ای که الیسا اسمیت سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که واشنگتن وعده مجهز کردن نیروهای عراقی به موشک های ضد تانک برای جلوگیری از حملات انتحاری داعش را داده است. از این رو به نوشته روزنامه «تایمز» 2000 قطعه از موشک های پیشرفته سوئدی، به عراق ارسال شده است.

شایان ذکر است که موشک های AT-4 برای منهدم کردن خودروهای زرهی، بسیار موثر عمل می کنند به گونه ای که به کارگیری آن ها بسیار آسان است. نیروهای عراقی با آموزش نظامی اندک می توانند از آن ها استفاده کنند.

شرکت سوئدی ساب که به ساخت خودرو، کامیون و هواپیما مشهور است، این موشک ها را برای ارتش های جهان از جمله آمریکا و اروپا می سازد.

سوئد با وجود این که از قرن هفدهم وارد هیچ جنگی نشده است، اما جنگنده ها و توپخانه های پیشرفته ای می سازد. این کشور برای فروش اسلحه خود به دیگر کشورها به ویژه کشورهایی که استکهلم آن ها را خطری برای صلح جهانی می داند، شرایط بسیار سختی وضع کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید