حمایت ائتلاف بین الملل از برنامه عراق در جنگ با داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ائتلاف بین الملل علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، که رهبری آن را ایالات متحده آمریکا در دست گرفته است، در نشست خود در پاریس پایتخت فرانسه، پشتیبانی خود را از برنامه نظامی و سیاسی عراق برای باز پس گیری مناطق تصرف شده توسط این گروه، اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آنتونی بلینکن که به نمایندگی از جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس پاریس سخنرانی کرد گفت: «این یک برنامه نظامی و سیاسی خوب است.»

او افزود: «اکنون در عراق استراتژی درستی در پیش گرفته ایم؛ برنامه ای که ترکیبی است از حملات هوایی و آموزش نیروهای عراقی. شرکای بین المللی در این زمینه فعالیت خوبی دارند.»

از سویی لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه بر «تصمیم قعطی» پاریس برای جنگ با گروه داعش تاکید کرد و گفت: «این جنگی بلند مدت است.»

ائتلاف بین الملل در بیانیه ای که در پایان کنفرانس خود در پاریس صادر کرد، خواستار آغاز هرچه سریعتر روندی سیاسی به منظور پایان تنش در سوریه تحت نظارت سازمان ملل متحد شد.

در این بیانیه آمده است که نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه «نه می تواند و نه تمایل دارد با داعش بجنگد.»

کنفرانس پاریس در چارچوب تلاش های بین المللی برای مبارزه با گروه های تندرو برگزار شد؛ اقدامی که در سایه ادامه پیشروی های تندروها و تصرف مناطق بیشتری توسط آن ها، به نیازی مبرم تبدیل شده است. هفته گذشته شهر رمادی مرکز استان الانبار عراق، به دست شبه نظامیان داعش افتاد، مساله ای که بزرگترین شکست برای نیروهای عراقی پس از سقوط موصل به شمار می آید.

سقوط رمادی همچنین باعث آغاز سلسله ای از حملات و انتقادها به استراتژی واشینگتن در جنگ با داعش شد. تازه ترین آن ها سخنان سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق است که گفت: «حملات ائتلاف باعث نتیجه دادن جنگ با داعش نمی شود. او تاکید کرد که نیروهای آمریکایی باید از راه آموزش و مسلح سازی نیروهای عراقی، و حمایت از آن ها بر روی زمین، نقش فعال تری در نبردها ایفا کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید