سنای آمریکا برنامه جاسوسی این کشور را معطل گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حق قانونی سازمانهای جاسوسی آمریکا برای جمع آوری اطلاعات در باره مکالمات تلفنی شهروندان آمریکایی و دیگر داده های اطلاعاتی ، در نیمه شب یکشنبه 31 مه 2015 در آمریکا به پایان رسید، و سنای این کشور نتوانست در آخرین مهلت قانون تمدید این حق قانونی را تصویب کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بعد از آنکه دوسال پیش ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت آمریکا، از برنامه گسترده شنود مکالمات تلفنی پرده برداشت، شهروندان آمریکا نسبت به مداخله های دولت به بهانه خطر تروریسم بدبین شدند و از این رو سنای آمریکا تصمیم گرفت تا اصلاحاتی را در قانون جدید بعمل آورد.

گرچه سنای آمریکا نتوانسته در زمان تعیین شده قانون جدیدی توصیب کند، اما رای گیری بعمل آمده برای انجام اصلاحات در قانون قدیمی می تواند یک پیروزی برای حزب دموکرات و باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور محسوب شود، زیرا آنها خواستار تعدیلاتی در قانون موجود و احترام بیشتر به حریم خصوصی افراد هستند.

اما تصویب قانون جدید در پی مخالفت راند پال، نماینده سنا از حزب جمهوریخواه و کاندید احتمالی ریاست جمهوری، با برنامه آژانس امنیت ملی و غیرقانونی خواندن و مغایر قانون اساسی دانستن آن به تعویق افتاده است.

در نتیجه شنود مکالمات تلفنی و جمع آوری اطلاعات آن، که یکی از بندهای "قانون وطن پرستی" آمریکاست، و بعد از 11 سپتامبر 2001 به تصویب رسید، اکنون معطل مانده است. بعلاوه سازمانهای اطلاعاتی آمریکا اکنون اختیارات لازم برای انجام وظایف خود را ندارند.

کارشناسان امنیتی می گویند که تعویق چند روزه اثر اندکی بر کار آنها خواهد داشت. دولت اجازه دارد که به جمع آوری اطلاعات در موارد امنیتی که پیش از انقضای این قانون برعهده داشته ادامه دهد.

اوباما و بیشتر نمایندگان حزب دموکرات سرسختانه از "قانون آزادی" حمایت می کنند که در 13 ماه مه در مجلس نمایندگان به تصویب رسید. قانون آزادی به دنبال جمع آوری محدودتر و هدفمندتر اطلاعات و شنود تلفنی است.

اما مجلس سنا تصویب قانون آزادی را به بعد موکول کرده، و این در حالی است که حزب جمهوریخواه بشدت در مورد تصویب بندهای "قانون وطن پرستی" دچار دودستگی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید