توافق گروه 1+5 بر سر راهکار احیای تحریم ها علیه ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مسئولان غربی می گویند که کشورهای عضو مجموعه 1+5 بر سر راهکاری برای از سرگیری تحریم های ایران در صورت نقض توافق احتمالی هسته ای توسط این کشور، به توافق رسیدند. بدین ترتیب یکی از بزرگترین موانع در مسیر دستیابی به توافق جامع و نهایی هسته ای میان ایران و گروه 1+5 تا پیش از ضرب الاجل تعیین شده در روز 30 ژوئن برداشته شد.

این توافق میان اعضای گروه 1+5 که از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان تشکیل شده، این کشورها را به توافق احتمالی با ایران نزدیک تر می کند. البته همچنان موانع و شکاف هایی وجود دارد که تضمین رسیدن بازرسان سازمان ملل متحد به پایگاه های نظامی ایران از آن جمله است.

ایران و گروه 1+5 آوریل گذشته به تفاهمی مقدماتی دست یافتند که چارچوب توافق نهایی را مشخص می کند. هدف از توافق هم بستن راه در مسیر دست یابی ایران به جنگ افزارهای اتمی و در مقابل، لغو تحریم های اعمال شده علیه این کشور است. اما زمان لغو تحریم ها و راه های اطمینان حاصل کردن از پایبندی ایران به بندهای توافق از جمله دشوارترین مسائل موجود در مذاکرات است.

مذاکره کنندگان آمریکایی و اروپایی می خواهند که امکان بازگشت خود به خودی تحریم های لغو شده سازمان ملل متحد در صورت نقض توافق از سوی ایران وجود داشته باشد. روسیه و چین تا کنون با وجود چنین امکانی موافقت نکرده بودند چرا که دست آن ها را در استفاده از حق وتو می بندد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در چارچوب توافق جدید مرتبط با از سرگیری تحریم های سازمان ملل متحد، وجود هرگونه گمانی به نقض تحریم ها از سوی ایران در کمیسیونی ویژه حل اختلاف ها بررسی خواهد شد که به احتمال زیاد، نمایندگانی از گروه 1+5 و ایران در آن حضور خواهند داشت و این کمیسیون رای غیر الزام آوری درباره مساله مطرح شده می دهد.

همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی، به ارائه گزارش های دوره یا خود درباره برنامه اتمی ایران به شش قدرت جهان و شورای امنیت سازمان ملل متحد، ادامه می دهد.

پس از آن در صورتی که نقض توافق از سوی ایران اثبات شود، اجرای تحریم های سازمان ملل متحد از سر گرفته خواهد شد.

مسئولان به دقت چگونگی از سر گیری تحریم ها را توضیح نمی دهند. کشورهای غربی اصرار دارند که این روند باید بدون نیاز به رای گیری شورای در شورای امنیت سازمان ملل متحد و صدور قطعنامه جدید، امکان پذیر باشد.

یک مسئول غربی در این باره گفت: «توافقی میان کشورهای گروه 1+5 بر سر راهکار از سر گیری تحریم ها وجود دارد که روس ها و چینی ها هم با آن موافقت کردند... اکنون ایرانی ها باید آن را بپذیرند.»

یک مسئول غربی دیگر این سخنان را تایید کرد و گفت این توافقی «موقت» است زیرا نهایی شدن آن به پذیرش ایران نیاز دارد.

هنوز به روشنی مشخص نیست که چگونه تحریم ها از سر گرفته خواهد شد و مسئولان درباره جزئیات آن سخن نگفته اند. همچنین روشن نشده است که این توافق پیشنهادی چگونه آمریکا و کشورهای دیگر عضو دائم شورای امنیت را از به کار گیری حق وتو در ارتباط با از سر گیری تحریم ها توسط روسیه و چین، در امان خواهد گذاشت.

سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید که واشنگتن نمی خواهد در خصوص توافق اتمی با ایران، سناریوی اخیر در زیاد شدن استفاده از حق وتو توسط روسیه و چین درباره بحران سوریه تکرار شود.

جان کری و محمد جواد ظریف وزرای امور خارجه آمریکا و ایران، شنبه 30 مه، مذاکراتی طولانی، مفصل و شش ساعته بر سر جزئیات توافق نهایی احتمالی بر سر برنامه اتمی بحث برانگیز ایران برگزار کردند؛ اما تهران همچنان بر مخالفت خود با بازرسی بین المللی از پایگاه های نظامی اش، اصرار می کند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size