فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • هشدار شدید اللحن وزیر دفاع آمریکا به چین

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  وزارت دفاع آمریکا فعالیت های پکن در دریای جنوبی چین را بر خلاف استانداردها و عرف بین المللی خوانده است.

  اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در یک نشست امنیتی در سنگاپور با بیان این مطلب که رفتار چین بر خلاف استانداردهای بین المللی است، خواهان توقف فوری فعالیت های پکن در دریای جنوبی چین شده است.

  پکن در دریای جنوبی چین در حال ساخت جزایر مصنوعی و تسخیر دیگر جزایر غیر مسکونی است تا بتواند منابع زیر زمینی آنها را تصاحب کند؛ عملی که مورد اعتراض کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی و برونئی قرار گرفته است.

  کارتر که گفته هایش به طور زنده در تلویزیون های بین المللی پخش شد، گفت: "آمریکا خواهان راه حلی مسالمت‌آمیز برای پایان دادن به این مناقشه میان چین و همسایگانش است.» او در عین حال تاکید کرد که کشورش کماکان هواپیماهای خود را بر فراز این مناطق مورد مناقشه به پرواز درخواهد آورد و کشتی‌های خود را به این مناطق خواهد فرستاد و توسعه طلبی چین در این منطقه را به رسمیت نمی شناسد.

  گفتنی است که دریای جنوبی چین، حدود 250 جزیره دارد که مساحتشان مجموعا به 15 کیلومتر مربع می‌رسد. این جزایر مرجانی بوده که عموما خالی از سکنه هستند و گاها بیشترمواقع در جذر و مد زیر آب دریا قرار می گیرند.

  به جز چین، ویتنام، فیلیپین، مالزی و برونئی نیز بر کل و یا بخش‌هایی از این جزایر ادعای مالکیت دارند.

  پکن مدعی مالکیت بر بخش بزرگی از دریای جنوبی چین است و می‌گوید: "تنها در محدوده قلمرو ارضی خود فعالیت می‌کند."

  وزارت دفاع آمریکا، اخیرا برای اولین بار تصاویری از جزیره ای مصنوعی را در جزیره مرجانی که چین در حال ساخت در آب‌های دریای جنوبی چین است، منتشر کرد.

  یاآور می شود که آمریکا پیش از این هم نگرانی خود را از سرعت و وسعت احیای زمین‌ توسط چین در جزایر مرجانی مورد مناقشه ابراز کرده بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران