فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • انسان از طریق مصر و نه شبه جزیره عرب، در جهان منتشر شد

  منبع: لندن-كمال قبیسی

  دانشمندان برجسته علم ژنتیک اکنون به این نتیجه رسیده اند که انسان اولیه ای که صدها هزار سال پیش از درختان پایین آمد و بر روی دو پای خود ایستاد و سپس نسلش جهان را فراگرفت، از شرق آفریقا آمده است آنجایی که امروز شاخ آفریقا نام دارد.

  بنا بر نتایج پژوهش های جدید، انسان اولیه از اتیوپی به مصر رفت و از آن جا در آسیا و اروپا منتشر شد. این در حالی است که نظریه های اولیه حاکی از آن بود که انسان اولیه پس لز عبور از باب المندب ابتدا در شبه جزیره عرب سکنی گزید اما بر پایه یک پژوهش جدید، انسان با انتقال از منطقه ای در اتیوپی به مصر از آنجا به خاورمیانه رسید و از خاورمیانه در سراسر جهان منتشر شده است.

  ژن های اروپایی ها و همچنین جد بزرگ آسیایی ها یا به طور مشخص تر، ساکنان «اوراسیا» که در 54 میلیون کیلومتر مربع از دو قاره ساکن هستند با بیش از 5 میلیارد انسان در 93 کشور پخش شده اند، ریشه در ژن های مصری هایی دارد که بیش از 55هزار سال پیش جوانه زد.

  صاحبان ای نظریه جدید، 3 کارشناس اروپایی علم ژنتیک هستند که نتیجه پژوهش های خود را که آزمایش های DNA به آن ضمیمه شده، منتشر کردند. نشریه جهانی دوريةAmerican Journal of Human Genetics بخش ویژه ای به این پژوهش اختصاص داده است.

  نتایج این پژوهش حاکی از آن است که مجموعه نخستین انسان معاصر «از مصر به اروپا و آسیا رسید. این انسان با مهاجرت هایی که از اتیوپی به شمال داشت، وارد مصر شده بود.»

  این پژوهش به پرسشی پاسخ داده است که از مدت زمانی طولانی، بی پاسخ مانده بود؛ پرسشی که راه های انتشار «انسان عاقل» را در زمین جویا می شد.

  اصطلاح «انسان عاقل» که در این پژوهش به آن اشاره شده، به جنسی از بشر اشاره دارد که در علم زیست شناسی به Homo Sapiens شهرت دارد؛ و این تنها گونه ای است که با تکامل شبه حیوان ها، منقرض نشده است. گونه دیگر انسان، «نیادرتال» نام دارد که بیش از 300هزار سال پیش از «انسان عاقل» به اروپا رسیده بود. «نیادرتال» 24 هزار سال پیش در شرایطی مبهم منقرض شد تا قاره اروپا را برای «انسان عاقل» که طی مراحلی از خاورمیانه به اروپا رسید، تنها بگذارد. این دو گونه انسان 25 هزار سال با یکدیگر زندگی کردند.

  پژوهش جدیدنشان می دهد که مهاجرت ها طی چند مرحله صورت گرفت. از اتیوپی به سوی مصر آغاز شد و پس از آن از این کشور از دو راه شرقی و شمالی از مسیر سینا ادامه یافت. این گونه بود که «انسان عاقل» به انسان «نیادرتال» رسید که پیش از آن مهاجرت خود را به مناطق سوریه بزرگ آغاز کرده بود. این را دکتر توماس کیویسید استان «علم انسان» در دانشگاه کمبریج بریتانیا که یکی از شرکت کنندگان در پژوهش است، تایید می کند. او می گوید که «انسان عاقل» از اتیوپی به شمال رفت و نه به سمت جنوب و به باب المندب و سپس شبه جزیره عرب.

  دکتر لوکا باگانی کارشناس در علم وراثت در دانشگاه کمبریج و از فعالان در انستیتوی تحقیقاتی بریتانیایی «ولکام تراست سانگر» نتیجه جالب ترین و مهمرین بخش پژوهش را که شامل نتیجه بررسی جمجمه پیشینیان است، در این نشریه علمی منتشر کرده است؛ پژوهشی که دکتر کریست تیلر سمیت از انستیتوی «ولکام تراست سانگر» نیز در آن مشارکت کرده است.

  مصر دروازه انتشار انسان عاقل در جهان

  معاینه و بررسی ژن های 225 مصری و اتیوپیایی نشان از جهش های DNA اروپایی ها دارد که در مصر ریشه دارد.

  باگانی در پژوهش خود که بر بررسی و تحلیل ژن های مصری های معاصر و DNA آن ها تکیه دارد، نوشته است: «این بررسی ها این امکان را برای ما فراهم کرد تا حوادث روی داده در 60هزار سال پیش را کشف کنیم. او به ویژگی و راه های مهاجرت «انسان عاقل» اشاره دارد که نویسندگان پژوهش با تحلیل کامل «ژنتیک وراثتی» با بررسی نمونه های برداشته شده از 225 نفر در مصر و اتیوپی به آن رسیده است.

  نتاج پژوهش نشان می دهد که نقشه ژنتیکی مصری ها بیشتر شبیه ساکنان خارج از آفریقا است تا اتیوپیایی ها. از جمله این ژن های مشابه در ساکنان اروپا و آسیا دیده می شود که به پیشینیانی باز می گردد که 55 هزار سال پیش زندگی کرده اند، وسپس دچار جهش شده است. این پیشینیان نیز با همسانان اتیوپیایی خود که در 65هزار سال پیش زیسته اند، DNA یکسان دارند. 10 هزار سال پس از زندگی «ژنومی مشترک» یک شکاف حاصل می شود؛ مساله ای که نشان می دهد به احتمال زیاد، مصر دروازه ای است که انسان از آن عبور کرد تا به جهان برسید و اکنون به شمار 7 میلیارد رسیده است.

  یک ضرب المثل وجود دارد که می گوید"مصر ام الدنیا" یعنی مصر مادر دنیاست، گویا این پژوهش مصداق این ضرب المثل مصری شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران