فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آژانس بین المللی انرژی اتمی: مذاکرات با ایران به بن بست رسید

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  خبرگزاری ها امروز جمعه به نقل از آژانس بین المللی انرژی اتمی از وین گزارش دادند که مذاکرات هسته ای با جمهوری اسلامی ایران به بن بست رسیده است.

  خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت: "همزمان با افزایش تلاش های بین المللی برای دستیابی به توافق هسته ای با ایران، آژانس بین المللی انرژی هسته ای روز جمعه خبر داد که یکی از عناصر اصلی، یعنی ارزیابی این آژانس نسبت به ادعاهای مربوط به فعالیت رژیم تهران در زمینه تسلیحات هسته ای، اساسا به بن بست رسیده است. "

  در گزارش محرمانه آژانس که آسوشیتدپرس به نسخه ای از آن دست یافت آمده است که رژیم تهران هنوز از تحقیقات آژانس در این زمینه جلوگیری می کند.

  این گزارش می افزاید:" رژیم ایران از ماه اوت تا کنون پیشنهادی برای اقدامات جدید و عملی جهت پیشبرد روند تحقیقات ارایه نداده است."

  آژانس بین المللی انرژی اتمی درصدد ملاقات مسئولینی است که مظنون به دست داشتن در برنامه تحقیقات و گسترش سلاح هسته ای در ایران هستند.

  این آژانس همچنین خواهان بازدید از سایت هایی است که در زمینه چنین فعالیت هایی مورد استفاده قرار گرفته شده است. اما در حالی که رژیم ایران و شش قدرت جهانی در حال نزدیک شدن به پایان ماه ژوئن و ضرب الاجل تعیین شده در این رابطه هستند، مقامات تهران می گویند که اجازه چنین ملاقات ها یا بازرسی هایی را نمی دهد.

  آژانس بین المللی انرژی اتمی 12 فعالیت نسبت داده شده به تهران را مد نظر گرفته که به تلاش های رژیم ایران برای تولید بمب هسته ای اشاره دارد، از جمله اتهام تهران به فعالیت برای ساخت خرج هسته ای مورد استفاده در موشک های خود است.

  در این گزارش که در اختیار شورای حکام آژانس و شورای امنیت سازمان ملل گذاشته شده آمده است:" آژانس درباره فعالیت های احتمالی هسته ای گزارش نشده مرتبط با دستگاه های نظامی از جمله فعالیت های مربوط به ساخت خرج هسته ای برای موشک ها، همچنان نگران است.

  گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی می افزاید:" رژیم تهران ملزم است تا به طور کامل با آژانس درباره همه مسائل باقیمانده خصوصا مسائلی که موجب نگرانی درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای آنها شده است، همکاری کند و از قبیل، امکان دسترسی بدون تاخیر به همه سایت ها، تجهیزات، افراد و اسناد مورد نظر آژانس.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران